Jak skutecznie schudnąć, żeby znowu nie przybrać na wadzę?

Mam 20 lat, jestem studentką, ważę 75 kg przy wzroście 165 cm. Chciałabym bardzo schudnąć, ale nie mam pomysłu. Ja jem stostnkowo mało, 4 razy dzienie. Próbowałam już wszystkiego i nie było większych efektów. Schudłam kilka kilogramów, ale kiedy troszkę sobie poluzowałam, one znów wróciły. Od razu zrobił mi się brzuch. Ogólnie mam problemy z hormonami, nie mam progesteronu i jeśli nie zażywam luteiny, nie mam okresu. Czy to możo mieć wpływ na odchudzanie? Czy picie herbatek przeczyszczających może pomóc w odchudzaniu? Co moge zrobić, aby schudnąć ok. 10 kilogramów?

Witam ciepło!

Generalnie nie wierzyłabym na Pani miejscu w cuda. Herbatki przeczyszczające nie spowodują spalenia tkanki tłuszczowej. Może to Pani uzyskać poprzez ciężką pracę nad sobą. Niezbędne będzie połączenie diety redukcyjnej z aktywnością fizyczną. Więcej informacji znajdzie Pani pod linkiem: http://portal.abczdrowie.pl/pytania/czy-herbaty-wspomagajace-odchudzanie-dz....

Musi się Pani kierować zasadami:
1. mięso, nabiał - odtłuszczone;
2. napoje - bez dodatku cukru;
3. warzywa - bez ograniczeń;
4. owoce - z ograniczeniem do 1 porcji dziennie (w diecie odchudzającej);
5. tłuszcze - jeśli margaryny, to typu light, unikamy smażenia, oleje i oliwę dodajemy jako dodatek (niewielki) do sałatek i surówek;
6. węglowodany - złożone, czyli zawarte w pieczywie pełnoziarnistym, ciemnym, w razowym makaronie, brązowym ryżu i gruboziarnistych kaszach; należy natomiast unikać węglowodanów prostych, które występują w: białym pieczywie, chipsach, łakociach, fast foodach;
7. wyeliminować należy: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Redukcja 10 kg powinna Pani zająć ok. 2,5-3 miesiące (przy założeniu chudnięcia w tempie 1kg tygodniowo). Proszę zwiększyć aktywność fizyczną (minimum to 30 minut dziennie). Zachęcam do odwiedzenia strony abccwiczenia.pl.
Zgodnie z Piramidą Zdrowego Żywienia każdego dnia powinna Pani spożyć:
• 5 porcji produktów zbożowych (pieczywo, kasze, ryż, płatki zbożowe, muesli), przy czym 1 porcja to: 1 kromka chleba, 3 łyżki ryżu, kaszy, makaronu, 2 łyżki płatków;
• 4 porcje warzyw ( w tym ziemniaków) - warzywa można spożywać praktycznie bez ograniczeń, przy czym 1 porcja to 100 g;
• 1 porcję owoców (zgodnie z Piramidą Żywienia powinny to być 3 porcje, jednak przy diecie odchudzającej polecałabym ograniczenie się do 1 porcji), przy czym 1 porcja to 100 g owoców (np. 1/2 jabłka, pomarańczy, gruszki, 5 śliwek węgierek lub 7 truskawek);
• mleko i przetwory mleczne - 2 porcje (mleko, kefir, maślanka, jogurt, ser) - dobrze wybierać produkty odtłuszczone, w wersji light, 1 porcja w tym wypadku oznacza: 1 szkl. mleka, kefiru, jogurtu, 100 g sera twarogowego lub 2 plasterki sera żółtego - należy jednak pamiętać, iż ser żółty jest bardzo kaloryczny;
• mięso, ryby lub nasiona roślin strączkowych - 1 porcja, która odpowiada: 150 g ryby lub mięsa z kurczaka/indyka bez skóry; część mięsa można zamienić na 40-50 g suchych nasion roślin strączkowych lub 2 sztuki jaj;
• tłuszcze - 3 porcje, przy czym 1 porcja to 1 łyżka oleju lub oliwy lub 1 łyżka miękkiej margaryny.

Zalecałabym  spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

POZDRAWIAM CIEPŁO

Witam Panią,

Problemy hormonalne mogą mieć wpływ na wagę. Jednak całej winy nie można zrzucać na stan Pani zdrowia. Powinna Pani zadbać o zdrową dietę oraz systematyczną aktywność fizyczną a waga zacznie spadać. Z pewnością herbatki odchudzające nie stanowią rozwiązania. Od nich Pani nie schudnie trwale. Powodują one jedynie złudne wrażenie utraty wagi ze względu na odwodnienie organizmu. Po zaprzestaniu pica tych naparów kilogramy powrócą i to często z nawiązką.
Powinna Pani stosować się do kilku ważnych zasad a osiągnie Pani zgrabną i smukłą sylwetkę.
Posiłki powinny być spożywane regularnie (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Ostatni posiłek należy spożywać ok. 3h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Ułożenie indywidualnie dostosowanej do Pani potrzeb diety wymaga spotkania osobistego, w celu przeprowadzenia odpowiednich pomiarów lub kontaktu drogą mailową w celu wypełnienia szczegółowego wywiadu zdrowotnego i żywieniowego.
Jeżeli chodzi o ćwiczenia fizyczne to stanowią one 30% sukcesu w walce o wymarzoną sylwetkę. Ważne aby aktywność była systematyczna i sprawiała Pani przyjemność. Najlepiej ćwiczyć od 3do 5 razy w tygodniu. Może Pani skorzystać z pomocy trenera fitness, siłowni lub ćwiczyć w domu. W Internecie znajdzie Pani bardzo wiele zestawów treningowych. Musi Pani dostosować je do własnych możliwości. Powinna Pani zwracać uwagę na prawidłową technikę ćwiczeń aby nie obciążać stawów czy odcinka krzyżowo-lędźwiowego. Osobiście mogę polecić zestawy: Mel B, FitnessBlender, Zuzka light, Odchudzanie bez kitów, Be Fit Woman, Fitappy, XHitDaily, Tiffany Rothe.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pani dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witam!

Zaburzenia hormonalne mogą prowadzić do zachwiania masy ciała. Dokładne, indywidualne zalecenia żywieniowe mogą być podane po zebraniu wywiadu żywieniowo-chorobowego. Zachęcam do bezpośredniej konsultacji dietetycznej. Wskazówki żywieniowe znajdują się na mojej stronie http://diet-coaching.xaa.pl/

Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska

Witam. Jeżeli stosuje Pani terapię hormonalną to jak nabardziej może ona mieć wpływ na proces odchudzania.Proszę pamietać aby tak planowac posiłki by były one wartościowe i dostarczały organizmowi wszystkich składników odżywczych, wówczas będzie również prawidłowa przemiana materii. Należy spożywać produkty z różnych grup żywności (dbać o urozmaicenie posiłków). W jadłospisie uwzględnić należy produkty tj. produkty zbożowe, warzywa, owoce, mleko i jego przetwory oraz produkty dostarczające pełnowartościowego białka. Trzeba ograniczyć spożycie tłuszczów zarówno widocznych (masło, olej itp.) oraz niewidocznych (zawartych np. w ciastach, batonikach, tłustych gatunkach mięs itp.) Zrezygnować ze spożywania dań typu fast food i słodyczy oraz słodzenia napojów. Unikać potraw smażonych lub pieczonych tradycyjnie ze względu na wysoką zawartość tłuszczów stosowanych do ich przygotowania. Zaleca się pieczenie w folii aluminiowej, rękawie, na grilu, gotowanie, gotowanie na parze, duszenie bez wcześniejszego obsmażania, Wyeliminować doprawianie potraw zasmażkami, śmietaną czy mąką. Produkty zbożowe powinny stanowić podstawowe źródło energii w diecie człowieka gdyż dostarczają węglowodanów złożonych, błonnika pokarmowego oraz białka roślinnego. Trzeba również ograniczyć spożycie soli, które nie powinno przekraczać dziennie 5 - 6g (1 płaska łyżeczka do herbaty). Ważna jest regularność posiłków - trzeba jeść 5 razy dziennie, co 3-4 godziny, aby nie dopuszczać do napadów głodu. Kolację jemy 2 godziny przed snem i nie można zapominać również o 1,5-2 l wody dziennie. Należy również wprowadzić aktywnością fizyczną. Pozdrawiam.