Jak sobie poradzić po nieudanych sytuacjach życiowych?

Witam. Mam 22 lata. Zawsze byłam osobą uśmiechnietą i wesołą... Jednak od jakiegoś czasu kompletni nic mi w życiu nie wychodzi. Straciłam pracę, chłopaka, z którym byłam 3 lata, do tego wszystkiego nie ma we mnie chęci ani energii:( Staram się udawać, że wszystko jest w porządku, ale dłużej tak nie potrafię. Coraz częściej zamykam się w sobie. Coraz częściej też wybiegam myślami zupełnie gdzieś indziej, przez co nie słucham nikogo, i często zapominam o wszystkim, co mam zrobić. Nie wiem, co się ze mną dzieje. Zauważyłam też, że coraz gorzej wychodzi mi wypowiadanie się na jakiekolwiek tematy... tak, jak bym była głupia i nic nie wiedziała. Nie wiem, co mam ze sobą zrobić. Pmyślałam, że może wy mi pomożecie... Dziękuję i pozdrawiam.
22 LAT ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam,

Pani opis samopoczucia rzeczywiście może wskazywać na depresję. Utrata pracy oraz zakończenie wieloletniego związku są czynnikami, które w znaczącym stopniu mogły się przyczynić do pojawienia się stanu depresyjnego. Spadkowi nastroju, energii, chęci do działania i typowemu dla depresji nastrojowi smutku mogą towarzyszyć zaburzenia poznawcze, takie jak pogorszenie pamięci, koncentracji, spowolnienie myślenia i uczucie psychicznego zmęczenia, przeciążenia.

Proponowałabym Pani udać się w pierwszej kolejności do lekarza psychiatry, który mógłby postawić konkretną diagnozę, i ustalić odpowiednie leczenie. Może Pani również rozpocząć leczenie od spotkania z psychologiem bądź skontaktować się z takim specjalistą w drugiej kolejności. To bardzo ważne, aby nie lekceważyć pierwszych sygnałów i jak najszybciej podjąć leczenie, gdyż depresja może się pogłębiać.

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę powodzenia!