Jak sobie poradzić w nowej pracy?

Witam, mam 20 lat i od kilku dni podjęłam pierwszą pracę w moim życiu. Na początku się cieszyłam i to bardzo, ale teraz mam jej dość. Pracuję w supermarkecie spożywczym na kasie, często brakuje mi pieniędzy na wydawanie i wtedy nie mam jak wydać, ogarnia mnie panika. Kierowniczka nie chce nam rozmieniać pieniędzy, a ja siedzę przez 8 godzin w pełnym stresie. Co więcej, jak przychodzę do domu, nie umiem się od tego odciąć, w głowie ciągle analizuję miniony dzień, wybucham wtedy płaczem. Najgorsze jest to, że żadna z koleżanek, które też siedzą na kasie, nie chce mi rozmieniać pieniędzy. Moja mama mówi, bym się tak nie przejmowała, ale ja nie umiem. Co mam zrobić, by sie tak nie zadręczać? A może to po jakimś czasie przejdzie samo? Proszę mi coś doradzić...

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam,
Proponowałabym Pani zrobić listę wszystkich możliwych rozwiązań w tej sytuacji, a następnie je uszeregować od tych najlepszych i najbardziej realnych, do tych, które pierwotnie Pani odrzuciła. Stres w nowym miejscu pracy niekorzystnie odbija się na Pani zdrowiu, samopoczuciu, a także na efektywności w pracy, dlatego zachęcam do podjęcia konkretnych kroków.

Najlepiej byłoby porozmawiać z szefową, opierając się na faktach. Nie ma Pani wystarczającej ilości drobnych, to jest bardzo trudne dla Pani i kłopotliwe dla klientów. Proszę poprosić szefową o radę i wsparcie. Jeśli pokaże się Pani jako pracownik, który traktuje poważnie swoje obowiązki i pragnący się wykazać na swoim stanowisku pracy, każdy dobry i kompetentny szef to doceni.

Być może znajdzie Pani również inne możliwe rozwiązania tego problemu. Jednym z nich jest również zmiana pracy, tę opcję warto wziąć pod uwagę, jeśli ma Pani inną perspektywę pracy w zanadrzu. Osobiście jestem zdania, iż życzliwa atmosfera i szacunek do współpracowników są podstawowymi wartościami w miejscu pracy. To tam spędza Pani znaczną część swojego dnia, warto zminimalizować ryzyko stresu i zadbać o bycie traktowanym z godnością.

Pozdrawiam serdecznie