Jak sobie poradzić z napadami obżarstwa?

Justyna. Mam 16 lat, ważę 66kg, wzrost 178cm, ruch: szkoła-dom. Moje jedzenie: wstaję o 7.00 rano nie jem nic, bo mi chce się wymiotować, czasem wypije herbatę albo wodę. W szkole nie mam czasu na jedzenie. Wracam do domu ok. 15.00. Najczęściej nie ma jeszcze nikogo w domu. Coś mnie napada i obżeram się wszystkim czym tylko się da. Potem mam wyrzuty sumienia. Tak do wieczora. Byłam już na dietach, ale zawsze są raczej drastyczne. POMOCY
16 LAT ponad rok temu

Witam,

Nic Ci nie dolega.
Popełniasz duży błąd omijając posiłki.
Nic dziwnego, że wygłodniała po całym dniu, wieczorem opróżniasz lodówkę bez opamiętania.
To normalne zjawisko.
Organizm domaga się dawki energii, której nie dostarczono mu przez cały dzień.

Napadom głodu zapobiegniesz:
- zwiększając spożycie pełnoziarnistych produktów zbożowych (razowego pieczywa, gruboziarnistych kasz, brązowego ryżu),
- ograniczając spożycie węglowodanów prostych, łatwoprzyswajalnych: cukru, miodu, czekolad, łakoci, białego pieczywa, płatków śniadaniowych z dodatkiem cukru/słodu jęczmiennego,
- dbając o równe odstępy czasowe między posiłkami.

Jeśli chodzi o jedzenie w szkole, przykładowe zestawy na II śniadanie to:
1. Bułka pełnoziarnista, cienko posmarowana masłem, z plasterkiem chudej wędliny (np. szynki z piersi indyka/kurczaka, szynki gotowanej) i dużą ilością warzyw (mogą być zabrane oddzielnie w zamykanej miseczce, np. papryka, ogórek, pomidor). Warzywa możesz zjadać bez ograniczeń. Do takiego zestawu dobrze jest wypić niskotłuszczowy napój mleczny: kefir, maślankę (o pojemności 150 ml) lub sok wielowarzywny.
2. Jogurt odtłuszczony (150 ml) z muesli (30 g), z dodatkiem owocu (mandarynka/kiwi/pomarańcza/jabłko w ilości ok. 100 g).
3. Baton wielozbożowy z kubeczkiem jogurtu naturalnego, owoc.
4. Jogurt z ziarnami zbóż, owoc.
5. Sałatka wielowarzywna z dodatkiem np. tuńczyka czy porcji chudego mięsa - piersi z indyka, z bułką pełnoziarnistą.

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
-śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
-II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem.
Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły.
Nie można zapominać o śniadaniu.
Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli.
Należy dokładnie żuć każdy kęs.
Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

POZDRAWIAM