Jak sobie poradzić z pojawiającymi się myślami samobójczymi?

Witam! Wszystko zaczęło się w szkole podstawowej około 6 klasy - zaczęto się ze mnie śmiać z powodu wyglądu (wstydzę się pisać o co chodzi). Przez trzy lata byłem wyśmiewany przez całą szkołę, bardzo źle się z tym czułem, wstydziłem się swojego wyglądu - być może przez to stałem się zamknięty w sobie.

Po skończeniu podstawówki było lepiej z moją psychiką. Poznałem wspaniałą dziewczynę, z którą wziąłem ślub i mam wspaniałego 9-letniego synka. W tej chwili mam 32 lata, lecz koszmar powrócił - od jakiś 2 lat mój stan psychiczny pogorszył się do tego stopnia, iż boję się, że przez to stracę rodzinę. Nie umiem się z niczego cieszyć, mam myśli samobójcze, znowu wstydzę się ludzi.

Wydaje mi się (albo tak jest), że wszyscy się ze mnie śmieją. Najchętniej siedział bym cały czas w domu i tak też się dzieje, poza pójściem do pracy. Jedyne co mnie powstrzymuje od zrobienia sobie krzywdy to rodzina. Proszę o pomoc, bo ten stan coraz bardziej negatywnie wpływa na moje życie oraz mojej rodziny, którą bardzo kocham.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie.

Jeżeli Pana stan się systematycznie pogarsza od dwóch lat, a w tej chwili towarzyszą Panu myśli samobójcze, koniecznie proszę zgłosić się na konsultację do lekarza psychiatry. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ma Pan depresję. Takiego stanu nie należy lekceważyć.

W Pana sytuacji bardzo ważne jest również podjęcie psychoterapii. Bez względu na to, czego dotyczy Pana trudność z akceptacją siebie. Osobiście polecałabym Panu terapię poznawczo-behawioralną, bo mogłaby przynieść dość szybki, a zarazem skuteczny efekt. Gorąco Pana namawiam do poszukania psychoterapeuty pracującego w tym nurcie w Pana miejscowości i do jak najszybszej konsultacji z psychiatrą.

Zachęcam również do rozmowy z Pana żoną, do poszukania oparcia w rodzinie. Stany depresyjne są trudnym doświadczeniem, bardzo ważne jest wsparcie i zrozumienie ze strony bliskich.

Życzę szybkiego powrotu do zdrowia!

Pozdrawiam.