Jak sobie poradzić z pojawiającymi się myślami samobójczymi?

Witam! Wszystko zaczęło się w szkole podstawowej około 6 klasy - zaczęto się ze mnie śmiać z powodu wyglądu (wstydzę się pisać o co chodzi). Przez trzy lata byłem wyśmiewany przez całą szkołę, bardzo źle się z tym czułem, wstydziłem się swojego wyglądu - być może przez to stałem się zamknięty w sobie.

Po skończeniu podstawówki było lepiej z moją psychiką. Poznałem wspaniałą dziewczynę, z którą wziąłem ślub i mam wspaniałego 9-letniego synka. W tej chwili mam 32 lata, lecz koszmar powrócił - od jakiś 2 lat mój stan psychiczny pogorszył się do tego stopnia, iż boję się, że przez to stracę rodzinę. Nie umiem się z niczego cieszyć, mam myśli samobójcze, znowu wstydzę się ludzi.

Wydaje mi się (albo tak jest), że wszyscy się ze mnie śmieją. Najchętniej siedział bym cały czas w domu i tak też się dzieje, poza pójściem do pracy. Jedyne co mnie powstrzymuje od zrobienia sobie krzywdy to rodzina. Proszę o pomoc, bo ten stan coraz bardziej negatywnie wpływa na moje życie oraz mojej rodziny, którą bardzo kocham.

MĘŻCZYZNA, 32 LAT ponad rok temu

Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej

Paulina Witek Psycholog, Warszawa
74 poziom zaufania

Witam serdecznie.

Jeżeli Pana stan się systematycznie pogarsza od dwóch lat, a w tej chwili towarzyszą Panu myśli samobójcze, koniecznie proszę zgłosić się na konsultację do lekarza psychiatry. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ma Pan depresję. Takiego stanu nie należy lekceważyć.

W Pana sytuacji bardzo ważne jest również podjęcie psychoterapii. Bez względu na to, czego dotyczy Pana trudność z akceptacją siebie. Osobiście polecałabym Panu terapię poznawczo-behawioralną, bo mogłaby przynieść dość szybki, a zarazem skuteczny efekt. Gorąco Pana namawiam do poszukania psychoterapeuty pracującego w tym nurcie w Pana miejscowości i do jak najszybszej konsultacji z psychiatrą.

Zachęcam również do rozmowy z Pana żoną, do poszukania oparcia w rodzinie. Stany depresyjne są trudnym doświadczeniem, bardzo ważne jest wsparcie i zrozumienie ze strony bliskich.

Życzę szybkiego powrotu do zdrowia!

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty