Jak sobie poradzić z wyrzutami sumienia?

Od pewnego czasu, a dokładnie od roku, jestem w związku. Mam 16 lat. Jestem z chłopakiem niecały rok. Problem polega na tym, że mam wyrzuty sumienia o małe błahostki. O głupie spojrzenie, myśli, a nawet uśmiech. Wszystko było dobrze, dopóki nie znalazłam swojego starego profilu na portalu. Męczyło mnie, że mój chłopak nie wiedział o moim portalu, mimo że już z nim byłam. Powiedziałam mu, nie był zły, lecz smutny. Od tamtej pory analizuję każdą sytuację z przeszłości, np. wiem, że to iż przytulałam się do innego chłopaka jest niemożliwe, bo należę do osób na prawdę bardzo wiernych, ale ciągle rozmyślam, czy aby na pewno taka sytuacja nie miała miejsca. To dosyć męczące. Mój chłopak się już zaczyna denerwować, że mówię mu o rzeczach z przeszłości, ale ja nie potrafię się powstrzymać. Jeśli mu nie powiem, to nie potrafię normalnie funkcjonować. Nie wiem, co się ze mną dzieję i nie wiem, jak mam sobie z tym poradzić. Proszę o pomoc.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witaj!

Trudno mi napisać coś więcej na podstawie Twojego listu, gdyż znam za mało faktów. Zatanawia mnie jednak z jakiego powodu masz tak duże poczucie winy. Jest coś, co powoduje, że masz potrzebę się tłumaczyć i trudno Ci wytrzymać napięcie. Myślę, że pomogłaby Ci osobista rozmowa z psychologiem. Ta trudność może być wynikiem jakiegoś nieuświadomionego konfliktu, jakichś doświadczeń z przeszłości, które wpływają na Twoje obecne zachowanie. Może się okazać, że rozmowa z psychologiem pomoże Ci do tego dotrzeć i problem rozwiąże się szybciej, niż myślisz. Gorąco namawiam do takiego spotkania.

Spróbuj też oddzielić przeszłość grubą kreską. Symbolicznie "wybacz sobie" to, co mogło być nie w porządku, a co minęło. Zrobiłaś tak, bo inaczej nie mogłaś lub nie potrafiłaś, teraz jesteś tu i teraz, wracanie do przeszłości nie ma sensu. Rozpraw się z tym, zamknij to i skoncentruj swoją uwagę na obecnej relacji i tym, co jest dla Ciebie naprawdę ważne w związku.

Pozdrawiam ciepło