Jak sobie poradzić z zazdrością o byłego?

Witam, mam 22 lata i jestem/byłam w super udanym związku, problem w tym, że wcześniej też miałam chłopaka, z których współżyłam, no i jakieś kilka miesięcy temu zaczęło mnie gryźć sumienie z tego powodu i nie mogłam już wytrzymać. Odbyłam rozmowę z moim obecnym chłopakiem i powiedziałam mu o tym, on przyjął to normalnie, ze spokojem. Powiedział, że to dla niego nieważne i nie ma zamiaru mnie rozliczać, i że to nic między nami nie zmienia. Tak miało być, ale, niestety, nie jest. Oddaliliśmy się od siebie i dogryzamy sobie, chociaż potrafimy o tym porozmawiać i jest oczywiste, dlaczego tak się dzieje. Ja coraz częściej zaczynam płakać, on mnie przeprasza, prosi o czas, mówi, że zupełnie zeszło z niego powietrze... Coraz częściej puszczają nam nerwy, on, niestety, wie z kim byłam poprzednio... Ogólnie jest okropnie. Jak coś robimy wspólnie, jesteśmy zajęci, to jest dobrze, cudownie jak zawsze, ale jak na odchodne dostaję suchego cmoka w policzek, i to właściwie cała czułość jakiej doświadczam (no, oprócz przytulania), to szlag mnie trafia. Widzę, że on też się męczy. Mówi mi, że nie ocenia mnie, że nigdy nic złego o mnie nie pomyślał z tego powodu i że nie wie, co się z nim dzieje. Wiem, że bardzo się stara jakoś mi to wynagrodzić, dzwoni ciągle, kupuje mi książki, zaprasza gdzieś, troszczy się o mnie... A ja? Nie wiem jaką postawę mam przyjąć... Czy to minie? Bo nie chce się rozstawać z powodu czegoś takiego, on też tego nie chce.

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,
to, że wcześniej byłaś w związku z innym chłopakiem i współżyłaś z nim, nie powinno w żaden sposób wpływać na Wasz obecny związek – takie jest moje zdanie. Każde z Was ma za sobą jakąś przeszłość, w której pojawiały się ważne na tamten moment osoby. Tak naprawdę zastanawia mnie to, dlaczego zdecydowałaś się powiedzieć o tym swojemu obecnemu partnerowi. Być może nie był on przygotowany na takie wyznania, nie każdy chce znać szczegóły z życia intymnego swojego obecnego partnera. Ważne jest to, co jest między Wami teraz, co Was łączy.
Napisałaś, że potraficie o tym rozmawiać, jednak pomimo to wciąż jest między Wami przepaść. Myślę, że powinnaś dać swojemu chłopakowi jeszcze trochę czasu na to, żeby oswoił się z tą wiadomością, jeśli się kochacie, z czasem te wspomnienia przestaną mieć jakiekolwiek znaczenie. Zacznijcie z większą uwagą przyglądać się temu, co razem tworzycie, w jaki sposób pielęgnujecie związek, to da Wam pewność, że to, co dzieje się teraz, jest najważniejsze, a na pewno ważniejsze od tego, co było kiedyś.
Proponuję, żebyście przestali rozmawiać o tym, co łączyło Was w przeszłości z innymi osobami i skupili się na chwili obecnej. Jeśli oboje chcecie być razem, to myślę, że uda Wam się pokonać wspólnie tę trudność. Okaż partnerowi zrozumienie i również staraj się o niego, spraw, żeby czuł się kochany i ważny.
Pozdrawiam serdecznie i życzę Wam powodzenia!