Jak sobie radzić z sytuacjami lękowymi w depresji?

Witam pytanie proste a może nie jak sobie radzić z sytuacjami lękowymi w depresji rozumiem terapię pożniej ale teraz jak pomóc choremu czy istnieją proste sposoby chory wtrakcie leczenia farmakologicznego

Prostych a skutecznych sposobów nie ma. Lęk jest częstym objawem depresji, powinien zmniejszać się w miarę ustępowania choroby. Pacjent potrzebuje wsparcia, możliwości opowiedzenia o swoich emocjach, akceptacji. Nie wolno mówić "weź się w garść", pocieszać stereotypowo (że wszystko będzie dobrze). Nie wolno lekceważyć złego samopoczucia, być obok i cierpliwie okazywać zrozumienie.

Witam,
istnieją pewne sposoby i techniki, także takie bezpośrednio nakierowane na ulżenie w smutku i lęku, ale należy je stosować w psychoterapii. Oczywiście istnieją pewne poradniki ogólnie dostępne do których można zajrzeć i spróbować, ale tutaj należy zachować ostrożność. Pan pisze, ze chciałaby Pan pomóc osobie bliskiej, to naturalne, że chciałoby się jak najszybciej pomóc osobie cierpiącej, jednak ostrzegałabym przed naciskaniem, bo może przynieść odwrotne od zamierzonych skutków, tutaj potrzeba delikatności i cierpliwości. Dla rozjaśnienia obrazu podam taki przykład, jeśli osobie w depresji, która np. ma negatywny obraz siebie i swojej przyszłości, powiemy, że przecież powinna się cieszyć z tego co ma, bądź, ze wiele jeszcze osiągnie, może to dodatkowo ją pognębić, ze na dodatek nie potrafi się z tego cieszyć. Także można wypróbować pewne techniki, ale najlepiej przy pomocy terapeuty i tylko spróbować jeśli osoba dotkniętą depresją je zaakceptuje to dobrze, jeśli nie to nie naciskać. Mogę polecić Panu dwa tytuły, proszę je zaproponować osobie o której Pan pisze, może zechciałaby coś z nich spróbować: Gilbert "Przezwyciężanie depresji", Yapko "Kiedy życie boli", przy czym jeszcze raz podkreślam znaczenie psychoterapii. W razie pytań czy wątpliwości może się Pan kontaktować ze mną bezpośrednio np. na maila swisniewska72@gmail.com. Pozdrawiam