Jak sobie radzić ze stresem podczas leczenia depresji?

Witam lecze sie na depresję i na zaburzenia adaptacyjne , jestem neurotykiem mam 23 lata, zażywam leki przeciwdepresyjne Asertin50 od listopada 2016 poprawa jest więc udaje mi się lepiej funkcjonować Ale ... chodzę na kursy załatwiam sprawy rodzinne itd. Czasami za dużo od siebie wymagam i robię dużo rzeczy, i znowu dopada mnie stres i silne emocje również lęk jak sobie z tym radzić szczególne z lękiem ( przed jakąś trudną decyzją ) jestem umówiony do psychologa w marcu, czy mogę prosić o porad

Dzień dobry
zaburzenia adaptacyjne są połączone z odczuwaniem stresu i lęku. Konsultacja u psychologa, na którą się Pan zdecydował to bardzo dobra decyzja. Nabędzie Pan wiedzy i umiejętności radzenia sobie w takich sytuacjach, które rodzą stres i lęk. W Pana wypowiedzi widać, że dostrzega Pan to, co już obniża Pana nastrój i rodzi stresy - duże wymagania od siebie i podejmowanie się wielu działań. Proszę spróbować, zanim Pan podejmie działanie, odpowiedzieć sobie na pytanie czy to, co będzie Pan robił jest na chwilę obecną ważne i pilne? Co się stanie jak nie zrobi Pan tego teraz? Kiedy będzie lepszy czas na załatwienie danej sprawy? Warto planować sobie zadania na osi czasu. Jeśli np. dziś załatwia Pan dwie, czasochłonne lub trudno do określenia czasowo rzeczy, proszę zaplanować tylko jedną i sprawdzić jak się z tym Pan czuje.
Pozdrawiam serdecznie

Witam, aby obniżyć poziom stresu, a tym samym lęku, powinien Pan się nauczyć specjalistycznych technik np. trening autogenny czy progresywna relaksacja mięśni.
To pomoże Panu we wszystkich schorzeniach, dlatego odpowiednię osobą do której
powinien się Pan zgłosić byłby psychoterapeuta.
Pozdrawiam serdecznie

Niestety zaburzenia adaptacyjne ściśle łączą się z odczuwaniem napięcia i przeżywaniem stresu i tym samym zachowaniem równowagi emocjonalnej.
Zazwyczaj wiąże się to z bardzo niską odpornością na stresujące sytuacje, a także bardzo dużą podatnością na popadanie w tak zwane stany lękowe.
Może Pan skorzystać z treningu autogennego Schulza bądź innych skutecznych metod relaksacyjnych. Warto też optymalnie planować każdy dzień i znaleźć czas na wypoczynek. To w Pana przypadku bardzo ważne.

Pozdrawiam serdecznie!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl