Jak starać się o dziecko przy nieregularnych okresach?

Nurtuje mnie sprawa nieregularnych miesiączek, a możliwości starania się o dziecko. Znam naturalne metody obserwacji cyklu i obliczania dni płodnych, jednak to nie jest takie łatwe przy nieregularnych okresach.

Kilka lat temu miałam torbiel na jajniku, ale po zleconym leczeniu farmakologicznym przez gin. torbiele zanikły. W zeszłym roku po kontrolnym badaniu nie wykryto torbieli, a badania cytologiczne wyszły w normie. Pani ginekolog stwierdziła, że okresy nieregularne to współczesny problem i wiekszość dziewczyn tak ma.

Zaczęliśmy starania z mężem o dziecko, na razie mamy dwie próby nieudane. Moje cykle są różne, w odstępach 30, 32, 34, 37 dni, różnie to bywa. Trudno mi określić prawidłowy dzień. Pierwszy dzień ostatniej miesiączki to 19. 08. 2010 roku (poprzedni cykl 37-dniowy) staraliśmy się z mężem od 30 sierpnia do 5 września, później musiał wyjechać...

Nie mam żadnych objawów ani na miesiączkę, ani na ciążę, a to juz 33. dzień cyklu, jedynie odczuwam kłucie w prawej dolnej części brzucha oraz parę dni temu miałam białą wydzielinę i tyle. Fakt, że bardzo dziecka pragnę i często moje objawy to wytwór chęci i pragnienia, ale jak prawidłowo starać się o dziecko przy nieregulranych okresach? Czy jakieś specjalne badania trzeba wykonać? A może jakieś leki? Profilaktycznie od paru miesięcy zażywam kwas foliowy.

Pozdrawiam starające się przyszłe mamy.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nieregularności, o których Pani pisze, nie powinny utrudniać zajścia w ciążę. Jeżeli nie ma Pani plamień w drugiej części cyklu, przed miesiączką, to może Pani spokojnie starać się o dziecko. Problemem może być "trafienie" w okres płodny, jeśli nie potrafi Pani poznawać jego objawów.

Jednak, jak rozumiem, zna Pani charakterystyczne cechy śluzu "płodnego". Objaw śluzu jest właśnie najważniejszym (ważniejszym od temperatury i obliczeń) wyznacznikiem okresu płodnego. Jeśli jest on u Pani wyraźny, łatwy do zaobserwowania, to radzę nim właśnie się kierować. W przeciwnym razie, należy kochać się po prostu regularnie, najlepiej codziennie lub co dwa dni, i wtedy prędzej czy później do zapłodnienia dojść musi.

Jeżeli po roku takich starań do zapłodnienia nie dojdzie - będzie należało przystąpić do diagnostyki niepłodności. Póki co, proszę być dobrej myśli, na pewno się uda!

Pozdrawiam serdecznie!