Jak szybko i bezpiecznie przytyć?

Witam :) mam 158 cm i 46 kg . Chce do wakacji przytyc 5-10 kg . Wcześniej się odchudzałam i jadłam tylko 500 kalorii dziennie potem zaczęłam normalnie jeść tak ok 2000 kalorii . Jak będę jadła 5000 kalorii dziennie to przytyje ?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W takiej sytuacji należałoby zgłosić się do dietetyka. Diety stosowane na własną rękę często mogą okazać się nie przydatne.

Witam serdecznie,

Wszystko jest do osiągnięcia i uda się Pani przytyć. Jednak należy to zrobić rozsądnie i powoli zwiększać kaloryczność posiłków. 5tys kalorii jest bardzo trudno dostarczyć, ponieważ nie o to chodzi aby spożywać produkty bardzo wysokokaloryczne np typu żywność fast food czy słodycze, ale produkty wysokowartościowe i zawierające jak najwięcej cennych składników odżywczych. Nie chciałabym aby Pani przytyła jedynie na tkance tłuszczowej, otłuściła swój organizm a go odbudowała. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę ubogie w ważne składniki odżywcze. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu. Należy spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Należy unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Należy zadbać o odpowiednią dawkę snu min. 7 godzin. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.

W celu zwiększenia masy ciała powinna Pani być na tzw. bilansie dodatnim czyli dostarczać więcej kalorii niż Pani zużywa. Proszę wyliczyć swoją czynną przemianę materii i tak dobrać jadłospis aby energetyczność diety ją przewyższała. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem diety zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.

kontakt: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Nie ma potrzeby, żeby jadła Pani aż tak wiele kalorii, wręcz nie jest to wskazane. Polecam raczej zupełnie porzucić liczenie kalorii, a skupić się na jakości jedzenia: proszę oprzeć dietę na warzywach, jajach, mięsie, rybach, tłustym nabiale, trochę owoców, do słodzenia miód, grube kasze, chleb na zakwasie, zdrowe tłuszcze - masło i oliwa. Proszę jeść tyle, ile ma Pani ochotę, do sytości, ale nie więcej i nie na siłę, bo efekt może być różny. Polecam też włączyć ćwiczenia fizyczne, aby zwiększyć procent tkanki mięśniowej w organizmie i ładnie wysmuklic sylwetkę.