Jak schudnąć z brzucha i boczków?

Witam, mam 21 lat, mój wzrost to 167 cm i ważę 64 kilogramy. Mam figurę w kształcie gruszki i źle się z tym czuję. Najgorsze jest to, że mam sporą oponkę na brzuchu i dość wylewające się boki. Całe życie byłam szczupłą i zgrabną dziewczyną, dlatego nie mogę się pogodzić z tym co widzę w lustrze. Moją sylwetkę zmieniła ciąża. W niej przytyłam 30 kilogramów, z tego dwadzieścia już półtora roku temu zrzuciłam. Niestety, od tamtej pory moja waga stoi w miejscu. Próbowałam się odchudzać kilka razy, ale nie udało mi się schudnąć z brzucha i boczków. Czasami odnoszę wrażenie, że im bardziej się staram tym mam gorsze efekty. Naprawdę nie wiem, co powinnam zrobić, aby schudnąć z brzucha. Chciałabym wiedzieć co jeść i jak ćwiczyć. Zależy mi na informacji jaką dietę mam zastosować i jakie wykonywać ćwiczenia, żeby szybko osiągnąć zadowalające efekty. Proszę bardzo o poradę.

Lek. Marta Hat

Witam!
Warto byłoby bliżej przyjrzeć się stosowanym przez Panią dietom oraz temu, jak wygląda aktualnie Pani odżywianie. Istotny jest także poziom aktywności fizycznej, kondycja fizyczna, ilość czasu, które może Pani przeznaczyć na ćwiczenia oraz preferowane produkty oraz te, z którymi ma Pani największy problem.
W Pani sytuacji może być tak, że po utracie 20 kg oraz podczas stosowania kolejnych diet organizm przyzwyczaił się do „trybu oszczędnościowego” i spowolnił metabolizm.
Jeżeli chodzi o dietę, to proponuję wprowadzić w życie zasady zdrowego odżywiania. Powinna Pani jeść regularnie, najlepiej 5-6 posiłków dziennie, z czego śniadanie do godziny po przebudzeniu, a kolację na ok. 3 godz. przed snem. Na kolację warto spożywać produkty białkowe (jajecznica, omlet, twaróg). Należy pić co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata).
Z diety warto wykluczyć nadmiar cukrów prostych (głównie słodycze) oraz tłuszczów (smażone potrawy). Do tego jak najbardziej polecam warzywa oraz owoce.
W zależności od poziomu aktywności fizycznej należy obliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne i odpowiednio zmniejszyć je w perspektywie redukcji.
Bardzo dobrze byłoby do diety dołączyć aktywność fizyczną, np. w postaci ćwiczeń aerobowych, czyli wykorzystujących energię z procesów tlenowych (najlepiej min. 40 minut dziennie, ok. 5 razy w tygodniu). Do wyboru którykolwiek ze sportów: bieganie, rolki, pływanie, rower, skakanka, stepper itp. (obowiązkowo rozciąganie!).
Jeśli chodzi o ćwiczenia na „boczki”, należy skoncentrować na mięśniach skośnych zewnętrznych brzucha. Ćwiczenia należy wykonywać dokładnie i powoli, najlepiej dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Korzystne jest także kręcenie hula-hop - co najmniej 15 minut dziennie oraz twister.
Pozdrawiam serdecznie!