Jak to jest po poronieniu?

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!
Zdane pytanie nie jest niestety zbyt precyzyjne, dlatego też napisze krótką odpowiedź zawierającą pewne ważne z punktu widzenia kobiet informacje. Poronienie zawsze jest traumatycznym wydarzeniem w życiu kobiety. Uważa się, że każda współżyjąca kobieta w swoim życiu traci co najmniej jedną ciążę, tylko 10% z nich dowiaduje się o tym. W przypadku jednego poronienia poza prostymi badaniami tj. wykluczające niedoczynność tarczycy oznaczenie TSH i innymi, nie wykonuje się szczegółowych specjalistycznych badań genetycznych i innych, w celu poszukiwania przyczyny poronień nawykowych. Poronienie niedokonane, zatrzymane, wymaga wykonania zabiegu wyłyżeczkowania jamy macicy w celu usunięcia tkanek jaja płodowego i doczesnej (ciążowej błony śluzowej macicy) - jest to konieczne, gdyż ich pozostawienie w ciele kobiety może doprowadzić do groźnych zaburzeń krzepnięcia. Jest to zabieg względnie bezpieczny. Zwiększa nieznacznie ryzyko łożyska przodującego. Po poronieniu zaleca się zajście w kolejną ciąże w czasie od 6 miesięcy do 2 lat.
Więcej informacji na temat poronienia znajduje się w artykułach w naszym portalu.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.