Zapytaj lekarza

7 1 6 , 5 9 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak to jest z rotawirusem?

Mam taką sprawę, mój narzeczony miał rotawirus z czwartku na piątek i od tego czasu się nie widzieliśmy, poza tym dalej u niego w pracy są przypadki tego okropieństwa. Boję się, że się zarażę. Słyszałam, że osoba po przebytym wirusie zaraża jeszcze po. Mój strach uzasadniam tym, iż 3 lata temu przeszłam bardzo ciężko takiego wirusa. Mam też dziecko co prawda jest zaszczepione, ale i tak się boję. Czy jest jakiś test, którym można stwierdzić obecność tego wirusa w organizmie. Pozdrawiam
ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Witam serdecznie!

Nieżyt żołądkowo-jelitowy objawiający się min. biegunką, wymiotami może być wywołany nie tylko przez rotawirusy, ale również przez adenowirusy, astrowirusy i inne. W związku z tym, że patogenów jest tak wiele rozpoznanie przyczyn biegunki jest trudne. Identyfikację infekcji rotawirusowej opiera się na oznaczaniu we krwi miana przeciwciał anty- HRV, innym sposobem jest wykrycie antygenów wirusa w kale metodą immunoenzymatyczną.
     W tym konkretnym przypadku nie widzę potrzeby wykonywania badań wirusologicznych, zalecałbym raczej izolację Pani oraz dziecka od osoby potencjalnie zainfekowanej rotawirusem (może  stanowić żródło zakażenia jeszcze kilka dni po ustąpieniu biegunki). 

Lekarz rodzinny. Pracuje w Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Targówek.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy