Jak to jest z tym okresem w ciąży?

Tak wiele czyta się o "okresie w ciąży". Osobiście jakoś to do mnie nie przemawia, że normalny okres - krwawienie (o długości normalnego okresu) może wystąpić w ciąży, przecież to zagraża jej życiu. Rozumiem, że w piewszym trymestrze mogą pojawić się plamienia, ale nie krwawienia, które, jeśli są obfite jak okres, zagrażają ciąży i prowadzą w skutkach do poronienia.

Pani Doktor, jak to naprawdę jest z tym "okresem w ciąży". Zdarzyło mi się mieć stosunek bez zabzpieczenia. Po tym jednak normalnie miesiączkuję ( to już 5 miesiączka od tego zdarzenia). Po tym, co czytam, zaczęłam wariować, okres w ciąży możliwy! Proszę mi powiedzieć, czy te moje normalne krwawienia, wykluczają ciążę? Oczywiście po stosunku (to nie był stosunek do końca, wiem, że to żadna metoda zabezpieczenia) zrobiłam test z krwi HCG - ok. 24 dni po stosunku (zgodnie z normami labolatorium wynik negatywny; jak widzę labolatoria mają różne jednostki ml/mU, ale także U/L, zgodnie z normami, lekarz powiedział, że wynik jest negatywny).

Nurtują mnie jednak te okresy w ciąży, bo wydaje mi się to mało prawdopodobne. Plamienie pewnie może wystąpić (ale to przecież nie okres, okres to złuszczanie się nabłonka, nie wierzę, że może występować taki proces przez 5-6 miesięcy ciąży). Okresowi towarzyszy owulacja, to przecież wiąże się z innym zachowaniem ciała kobiety, powiększnie piersi - bolesne, po okresie mijają, bóle przed menstruacją, opuchnięcie ciała poprzez nagromadzenie - zatrzymanie wody.

Byłam ostanio u lekarza, na takiej kontroli, zrobił mi tylko USG przez brzuch (bo mam bóle w prawym jajniku, nie znoszę jednak badania dopochwowego). Powiedział, że wszystko OK. Przecież gdyby była ciąża, to chyba 140 dni po ostatnim niezabezpieczonym stosunku (nie do konca) przez brzuszek dopatrzyłby się? Czy mam rację?

Mam także pytanie, w jaki sposób można zbadać, czy owulacja wystąpiła? Czy bada się poziom jakich hormonów? Lekarz dał mi skierownie na badanie LH, FSH, prolactine, oestriadol, progesteron - czy to są hormony na podstawie, których można zbadać wystąpienie owulacji? Sporo pytań z mojej strony, uprzejmie dziękuję za pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Rzeczywiście, w czasie ciąży krwawienia w terminie miesiączki rzadko są znaczne. W pierwszym trymestrze mają prawo się jednak jak najbardziej pojawiać. Z Pani opisu wynika, że z pewnością nie jest Pani w ciąży! Owulację można zaobserwować poprzez kontrolowanie śluzu szyjkowego, mierzenie temperatury ciała albo USG ginekologiczne. Badanie poziomu hormonów jest mniej precyzyjne niż USG, ale wykonane w odpowiednich okresach cyklu miesięcznego może dużo powiedzieć.

Pozdrawiam serdecznie!