Jak trwałe są endokorony?

Witam. Chciałabym się zapytać jak trwałe są endokorony. Swoja posiadam od lipca na jednym zębie ( górna czwórka) . Wypadła po 3 miesiącach, następnie została "wklejona". Obecnie odnoszę wrażenie, że znów sytuacja się powtarza, czuje jakby zaczęła się ruszać. proszę o wskazówki odnoście mojej endokorony. Pozdrawiam

Witam
Endokorony wykonujemy zazwyczaj w zębach o dużym zniszczeniu, leczonych kanałowo. Ich trwałość w dużej mierze zależy od tego, jak dbamy o nasze wszystkie zęby. Jeżeli odbudowa po raz drugi się rusza, to zalecałabym pilną wizytę u stomatologa. Może jest jakaś przeszkoda zgryzowa, która doprowadza do wypadania endokorony. Powinien to ocenić stomatolog.

Endokorona jest to konstrukcja jednocześnie odbudowująca zrąb zęba (wkład kk) i tkanki zewnętrzne (korony). W jednym kawałku przyklejamy całość do pozostających w jamie ustnej tkanek. Takie rozwiązanie to kolejna możliwość trwałej odbudowy zęba po leczeniu endodontycznym. Wymaga oczywiście odpowiedniej jakości i ilości własnych tkanek oraz procedury adhezyjnej, ale daje trwałe i przewidywalne rezultaty. Takie prace wykonuje się w pracowni protetycznej na podstawie wycisków, a materiałem najchętniej stosowanym jest ceramika, świetnie się tutaj sprawdzają również kompozyty.