Jak uchronić się przed rakiem piersi?

Witam. W mojej rodzinie od pokoleń kobiety chorują na raka piersi. Mam 19 lat i boję się, że może mnie spotkać to samo. Czy powinnam w tym wieku zrobić już jakieś badanie? Gdzie można takie wykonać? Jest to kosztowne? Proszę o pomoc

Lek. Paweł Szadkowski

Proszę zasięgnąć informacji, czy była u kobiet w Pani rodzinie obecna mutacja w obrębie genu BRCA1 i 2. Jeśli tak, może Pani wykonać badania genetyczne w tym kierunku. Test na obecność mutacji genu BRCA1 może wykonać każda kobieta. Dla tych, u których w rodzinie występował rak piersi i jajnika, jest on bezpłatny, dla pozostałych kosztuje ok 300zł. Potrzebne jest skierowanie na takie badanie od lekarza rodzinnego. Najważniejsze natomiast w Pani wieku jest prawidłowe samobadanie piersi każdego miesiąca. W internecie znajduje się wiele filmików ukazujących, jak prawidłowo to wykonywać. W Pani wieku mammografia nie jest zalecana, w młodych kobiet wykonuje się usg piersi. Cena takiego badania zależy od miejsca wykonywania, ale jest to koszt od ok. 60 do 120zł. Regularne badanie usg u osób z dużym ryzykiem nowotworu wykonuje się raz w roku od 25r.ż. Mammografię od ok. 40r.ż.