Jak ulżyć przy migrenie?

Witam Jak można sobie ulżyć podczas migreny? Czy można stosować jakieś środki, aby ataki występowały rzadziej?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Niestety nie ma obecnie na rynku środków mogących sprawić aby ataki migreny pojawiały się rzadziej. Nie mniej jednak istnieją leki, które nie tylko łagodzą objawy ale przerywają atak. Są to tzw tryptany. Proponuję zapytać o nie swojego lekarza.

to złożony problem, najpierw starałbym się ustalić z czym mamy do czynienia tzn czy jest to objawowy ból głowy czy innej natury - jest ich wiele: Ból głowy Hortona, napieciowy ból głowy, ból głowy naczynioruchowy, ból głowy Łucji Frey itd. Stosuje się cłą konstelację leków , jedne z nich zapobiegają napadom bólu a inne przerywają napad bólu i tu preferowane są SUMATRYPTANY a nie zwykłe leki przeciwbólowe .Należy skontrolować EEG, NMR i przybyć do mego gabinetu Serdecznie pozdrawiam Jerzy Bajko neurolog, neurochirurg bajko1@wp.pl

Ciekawe jest też działanie na receptor wapniowy - leki modulujące ten receptor zapobiegają napadom migreny - jeżeli to jest migrena lub ból głowy naczynioruchowy