Jak uniknąć efektu jo-jo?

Przez 3 miesiacy bylam na diecie, calkowicie zmienilam swoje nawyki zywieniowe. Dieta byla ulozona przez dietetyka. Przy 170 cm z 65 kg schudlam do 53. Nastepnie nie odchudzalam sie przez jakies 3 tyg i przytylam do 55 kg i tyle teraz obecnie waze. Jednak od 3 tygodni znowu stosuje ta sama diete a pomimo nic nie udalo mi sie schudnac, waga wciaz stoi w miejscu. Dodam jeszcze tylko, ze ruszam sie dosyc duzo, natomiast gdy schudlam te 13 kg praktycznie nie ruszylam sie w ogole ani nie cwiczylam.

Dr Agata Cezari Dietetyk, Wrocław

Witam,
Jojo unikniemy przez program żywienia, który indywidualnie zostanie dla Pani stworzony, na postawie Pani wyników z krwi żylnej a nie zabierania kalorii, poza tym podejrzewam u Pani problem z tarczycą lub/i insulinooporność, trzeba się zdiagnozować zanim całkiem się Pani podda po licznych, nieudanych podejściach do odchudzania czy stabilizacji wagi.
Na wszelki wypadek; tarczyca (anty-TG, anty-TPO, TSH, FT3, FT4) + krzywa cukrowa razem z insulinową.
pozdrawiam serdecznie i niech Pni nigdy nie wątpi, że to niewłaściwa droga. To jedyna droga!

Dr Agata Cezari

Badania morfologii, poziomu cukru i poziomu hormonów tarczycy zawsze warto wykonać, zwłaszcza po kuracji odchudzającej. Zwraca pani uwagę na to, że obecnie wykonuje ćwiczenia, czego nie było przedtem. Może to być czynnik powodujący brak efektów wagowych ze względu na możliwy przyrost masy mięśniowej. Rozstrzygający i rzetelny jest zawsze pomiar składu ciała, z którego wynika jakie były a jakie są obecnie parametry składu ciała tj. ilość tłuszczu, mięśni i wody. Mogło zdarzyć się tak, że w wyniku ćwiczeń i powrotu do diety zaczęła pani gubić tk tłuszczową, jednak jednocześnie nastąpił przyrost mięśni i w szczególnym przypadku nie będzie różnic wagowych