Jak unormować ciśnienie u amatora sportowego?

Mężczyzna 40l.185h/122kgczynny sportowiec amator(sporty siłowe).Diagnozowane na podstawie holteta nadciśnienie 150/90.bez żadnych powikłań,badania wszystkie w normie.16mcy leczony lekami ostatnio norvacs 2.5mg.Moje pytanie od 2dni odstawione leki i mierzone ciśnienie w domu w przedziale 130-138/77-88.Jak długo postawione leki mogą działać i czy ostatnie pomiary mogą powodować unormowanie ciśnienia?Zaznacze tylko że zmniejszyłam wagę o 13kg.

Lek. Paweł Szadkowski

Korzystnie na spadek ciśnienia mogły wpłynąć nie tylko leki, ale też spadek masy ciała. Bardzo ciężko powiedzieć, czy nadciśnienie powróci - niestety zazwyczaj przy tzw. nadciśnieniu pierwotnym - samoistnym, wysokie ciśnienie wraca bez leczenia. Dlatego proszę regularnie sprawdzać wartości ciśnienia.