Jak uodpornić organizm przed częstymi infekcjami gardła?

często zapadam na zapalenie gardła, zatok. Zaczyna się to drapaniem, kaszlem, potem złe samopoczucie, niewielka gorączka, ból gardła. Zazwyczaj moje choroby kończa się podaniem antybiotyku, gdyż na nic innego nie reaguję. przez 7-10 dni biorę środki dostępne w aptece, a potem lekarz przepisuje mi antybiotyk. Tak jest od lat. Nie wiem, jak dalej z tym żyć i jak uodpornić organizm. Od 7 lat leczę się na RZS. Mam 65 lat.Co dalej z tym robić? Będę wdzięczna za pomoc. z poważaniem Janina

Trudno Pani poradzić drogą internetową. Faktycznie wygląda na to że Pani organizm nie radzi sobie z infekcjami - infekcja wirusowa przechodzi łatwo w bakteryjną lub infekcja bakteryjna po prostu przedłuża się. Może to świadczyć o osłabieniu odporności - w Pani przypadku związanego z choroba podstawową, lekami które Pani zażywa, wiekiem itd. Można porozmawiać z lekarzem rodzinnym który rozważy przepisanie Pani leku immunostymulujacego, leczenie sanatoryjne, zmianę diety itd.