Jak uratować siatkówkę?

Mam 23 lata. Od dziecka mam dużą krótkowzroczność (-5, -6). W lewym oku odwarstwiła mi się siatkówka samoistnie w wieku 10 lat. Przeszłam 3 operacje przyklejenia siatkówki, a obecnie mam w tym oku olej. W prawym oku natomiast mam męty oraz spadające kropki. Od 10 lat jeżdzę na konsultacje do Łodzi, jednak profesor nic w mojej kwesti nie robi. Bada tylko lewe oko, które i tak już nie widzi i mówi, że z prawym jest wszystko w porządku. Jednak ja wiem, że nie jest, bo obraz widzenia stale mi się pogarsza. Jest coraz więcej mętów oraz błysków. Kwestią czasu jest, kiedy i w prawym oku zacznie odwarstwiać mi się siatkówka. Chciałabym zapytać, czy są jakieś możliwości medyczne, aby nie dopuścić do odwarstwienia się siatkówki w zdrowym oku? Jakiś laser lub coś innego? Bardzo proszę o pomoc, bo nikt nie wie nic na ten temat.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

W przypadku obecności czynników ryzyka odwarstwienia siatkówki, zalecenia polegają na poddawaniu się regularnym badaniom okulistycznym przez wyspecjalizowanego lekarza okulistę, nawet 3-4 razy w roku.

Do objawów zagrażających odwarstwieniu siatkówki zalicza się: wzrost liczby błysków, nagły „prysznic” mętów, powiększający się ubytek w polu widzenia. Jeśli pojawia się któreś z tych objawów, to powinno się natychmiast zgłosić do lekarza specjalisty. Leczeniem z wyboru jest wtedy laseroterapia lub krioterapia. Niestety, nie ma innego specyficznego leczenia pozwalającego zapobiec odwarstwieniu zawczasu.

Na pewno bardzo ważne jest unikanie urazów.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!