Jak usunąć złóg w nerce?

Witam. Na USG jamy brzusznej wykryto mi w prawej nerce w miedniczce złóg 17 mm.Mam pytanie,zanim nie dostanę się do specjalisty.Jaką metodą mogę mieć to usuwane? Czy umiejscowienie kamienia w miedniczce wyklucza metodę jak najmniej inwazyjną czyli LITOTRYPSJĘ ESWL? Czy w moim przypadku będzie to musiał być zabieg przez skórę PNCL? A może jest szansa pozbycia się kamienia w inny sposób? Dziękuję z góry za odpowiedź.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W tej sytuacji zabieg litotrypsji ultradźwiękowej jest możliwy. Metoda leczenie zależy od oddziału, szpitala, lekarza. Zabieg przez skórę PNCL ma zastosowanie jeżeli kamień jest umiejscowiony na dole nerki i nie istnieje możliwość by przez drogi moczowe mógł wydostać się na zewnątrz.

Witam, w Pani przypadku metodą z wyboru jest jednak PCNL. Kamień jest - wg kryteriów urologicznych - zbyt duży do ESWL. Może się rozbić, ale mogą wystąpić trudności i powikłania związane z jego wydalaniem. Do PCNL kwalifikują sie wszystkie lokalizacje kamienia w nerce, a nie tylko w dole nerki. Pozdrawiam RH