Jak usuwać nadmierną ilość wydzieliny z jamy ustnej?

Dzień dobry.Teściowa(82lata)po operacji biodra w 2015r.nastąpił zator płucny,sercowy,póżniej zapal.płuc. Od 3lat gromadzi się wydzielina,usuwa podczas odkrztuszania.Ostatnio z powodu wytarcia ślinianek,od których lepka wydzielina nie odkleja się, usuwanie b.utrudnione następuje w silnych atakach kaszlu,dusi się.Trwa to całą dobę z przerwami.Jest b.wyczerpana.Upały potęgują osłabienie.Czy jest sposób na pomoc w usuwaniu wydzieliny i czy ten proces ustąpi?

Lek. Paweł Szadkowski

Trudno na podstawie pani/pana opisu odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie. Najlepiej żeby kompleksowym leczeniem pokierował lekarz prowadzący. Jeśli chodzi o zaleganie wydzieliny w drogach oskrzelowych to z pewnością warto zadbać o prawidłowe nawodnienie pacjentki (szczególnie w trakcie upałów) oraz wspomóc się inhalacjami lub lekami mukolitycznymi, które powinien jednak dobrać lekarz pod kątem choroby podstawowej oraz całego stanu klinicznego pacjentki.