Jak utrzymać efekt po diecie i jeszcze schudnąć?

Hej, mam 19 lat, właśnie zakończyłam dietę kopenhaską i schudłam po niej 7 kg i obecnie ważę 76 kg. To dużo przy 170 cm wzrostu. Niestety prowadzę raczej siedzący tryb życia i bardzo trudno mi jest zgubić kg... Chciałabym schudnąć jeszcze 10-16 kg w miarę szybkim czasie ok. 2-3 miesięcy, bo inaczej wiem, że się poddam :-( BARDZO PROSZĘ O POMOC...

Witam!

Dieta kopenhaska jest dietą bardzo drastyczną - dziennie dostarcza ona ok. 450 kcal. Dlatego praktycznie zawsze występuje po niej efekt jo-jo. Inną jej wadą jest oczywiście to, że jej kaloryczność jest poniżej dolnej granicy bezpieczeństwa diety redukującej masę ciała, a co za tym idzie - może powodować osłabienie, odwodnienie, utratę elektrolitów, a nawet niedożywienie. Nie powinno się jej stosować zwłaszcza, że jej efekty są bardzo nietrwałe.

Radziłabym Pani najpierw wyjść z diety, czyli stoponiowo zwiększać kaloryczność do 600 kcal przez 2-3 dni, potem do 800 kcal przez 2-3 dni, 1000 kcal przez 2-3 dni oraz 1200 kcal. To jest bezpieczny poziom, z którego może Pani zacząć odchudzanie. Na diecie 1200 kcal może Pani również schudnąć, tylko w dłuższym czasie, ale za to trwalej. Kiedy na diecie 1200 kcal waga już stanie w miejscu i przestanie Pani tracić kilogramy, można przejść na dietę 1000 kcal - ale jest to najniższa zalecana kaloryczność diety. Odradzam wszelkiego rodzaju "diety cud". Dają one efekty krótkoterminowe i zaburzają metabolizm, powodując uporczywe problemy z zachowaniem odpowiedniej masy ciała.