Jak wpływa łagodny przerost prostaty na potencję?

Mam, jak mi się wydaje, pierwsze objawy przerostu (utrudnione oddawanie moczu po dłuższym wstrzymywaniu, cienki strumień), ale w nocy nie muszę wstawać, nie stwierdzam żadnego obniżenia potencji (powiedziałbym wręcz przeciwnie). Tymczasem wszelkie reklamy leków na prostatę sugerują, że faceci mają z tym problem. PYTANIE: Jaki jest związek między tymi sprawami (czy mam oczekiwać w najbliższym czasie tego problemu)? I, jeśli można, DRUGIE PYTANIE: Czy w przypadku podniesionego PSA (ok. 9) należy dokonywać biopsji, czy jest ona jedynym pewnym sposobem na stwierdzenie raka, czy jest bezpieczna (czy nie powoduje np. podrażnienia komórek rakowych i szybszego ich rozrostu)? Wiem, że przyczyny wyższego PSA mogą być rozmaite: ognisko zapalne w organizmie, jazda na rowerze, aktywność seksualna przed badaniem. Mam 63 lata.

63 LAT ponad rok temu

Lek. Marcin Buczek

Szanowny Panie,

zaburzenia MOGĄ pojawić w wyniku samych chorób prostaty, jak i ich leczenia farmakologicznego i operacyjnego. Ale nie muszą i dlatego nie ma co się tym już przejmować.

PSA 9 nie oznacza raka prostaty. Tak jak Pan wspomniał wzrost PSA może powstać w wyniku wielu czynników. Jednak taka wartość skłania koniecznie do wykluczenia raka prostaty. Badanie per rectum, jak i USG przezodbytnicze, mogą sugerować, ale tylko biopsja potwierdzi rozpoznanie. Pozwoli także określić stopień złośliwości ewentualnego nowotworu. Rozumiem Pańskie obawy z nią związane, ale biopsja jest w tym wypadku standardowym postępowaniem. Są nowotwory, w przypadku których z powodu ryzyka rozsiewu nie wykonuje się biopsji, ale rak prostaty do nich nie należy.