Jak wspierać osobę przebywającą na odwyku narkotykowym?

Witam moja przyjaciólka znajduje sie na odwyku narkotykowym jest uzalezniona od amfetaminy.Chciałbym i zostałam poproszona z jej strony o pomoc chciałabym napisac jej list z paroma slowami otuchy lecz nie wiem jak mam sie za to zabrac, co takiego napisac osobie uzaleznionej,jakie slowa wspieraja w takiej sytuacij.Wiem ,że ten czas na odwyu bedzie dla niej bardzo ciezkim przezyciem.Prosze o pomoc w napisaniu tego listu i dodam ze odwiedziny nie wchodza w gre,poniewaz mieszkam za grania Pozdrawiam

Witam,
Myślę że w leczeniu pani przyjaciółki najważniejsza jest jej własna motywacja i umiejętność radzenia sobie z trudnościami. Uzależnienie jest skutkiem tego, że osoba nie potrafi szukać adekwatnych sposobów radzenia sobie z problemami i ucieka np. w narkotyki. Dobrze jeśli taki list będzie zachętą dla przyjaciółki żeby, jeśli tego potrzebuje, dzieliła się swoimi przeżyciami i przemyśleniami, żeby nie bała się rozmawiać o problemach, zaufała specjalistom. Nie może pani zagwarantować tego że wszystko się dobrze ułoży, ale można zachęcić żeby przyjaciółka była wytrwała, skupiła się na osiąganiu celu małymi krokami, cieszyła się z małych sukcesów.

W podobnej sytuacji warto zaufać temu, co Pani czuje. Szczerość, autentyczność, a także świadectwo, że "nic się nie zmieniło" w kwestii bliskości i akceptacji są bardzo potrzebne. Nie tylko zresztą w sytuacji kryzysu czy podejmowaniu tak trudnego wyzwania, jakim jest terapia uzależnień, ale w przyjaźni w ogóle.
Zachęcam zatem do zaufania sobie i napisania tego, co jest Pani bliskie, co chciałaby Pani przyjaciółce powiedzieć i tego, co Pani sądzi,że przyjaciółka potrzebuje. Zna ją Pani przecież i wie, co Was łączy!