Jak wspomagać zmęczone oczy?

Bardzo często pracuję przy komputerze, dużo czytam, „męczę” wzrok. Nie mam żadnej wady i nie chciałabym jej mieć, nie chcę zniszczyć wzroku. Jak można wspomagać wzrok? Chodzi mi głównie o leki, ale niekoniecznie. Potrzebuję pomocy, jak wzmocnić w skuteczny sposób wzrok i nie narazić go na zniszczenie? Pozdrawiam
ponad rok temu

Lek. Karolina Dębska

Witam!
W długotrwałej pracy przy monitorze ważne jest, aby dawać oczom odpocząć co 15 minut. Najlepiej połączyć to z „gimnastyką oczu”, która polega na naprzemiennym patrzeniu na bliski przedmiot, a następnie na drugi - oddalony co najmniej o 6 m od oka. Z suplementów diety wzrok wspomagają preparaty z luteiną oraz z wyciągiem z jagód.
Poza tym w wolnym czasie poza pracą warto dać odpocząć oczom i relaksować się w sposób, który ich nie męczy, np. sport, spacer, spotkania towarzyskie. Unikać warto też dymu tytoniowego, który podrażnia spojówki.
Pozdrawiam