Jak wybrać odpowiedniego specjalistę? Na co zwracać uwagę?

Witam. Jestem młodą, 22-letnią dziewczyną. Mam poważne problemy, jeśli chodzi o depresję. Na to wpłynęły różne czynniki: kłopoty w związku, problemy w pracy, niska samoocena, wręcz krytycznie niska, nieudane życie itd. Niebawem wybieram się do specjalisty (psychologa na razie). Problem w tym, że nie ufam za bardzo lekarzom i boję się tego, że lekarz nie zrozumie mnie i mojego problemu. Jak rozpoznać dobrego specjalistę z tej dziedziny? Na co zwrócić uwagę, co powinno mnie zaniepokoić? Czy lepszy specjalista płatny, czy też nie? Jak najlepiej zacząć rozmowę z taką osobą? Czy powinna być to kobieta, czy też nie ma to znaczenia? Proszę o szybką odpowiedź. Dziękuję.

ponad rok temu

Witam!

Opierając się na informacjach opisanych w liście, sugerowałabym Pani umówienie się na wizytę u psychoterapeuty, sama konsultacja psychologiczna to moim zdaniem za mało. Pracę nad przedstawionymi problemami widziałabym w nurcie poznawczo-behawioralnym.

Zazwyczaj, specjaliści przyjmujący w państwowych poradniach prowadzą również prywatne gabinety. Dlatego trudno jest mi stwierdzić, czy lepszą pomoc uzyska Pani w prywatnym gabinecie, czy państwowej poradni. Myślę, że różnice mogą dotyczyć głównie terminów.

Myślę, że płeć terapeuty nie odgrywa żadnej różnicy. To zależy od Pani, czy swobodniej czuje się Pani w kontakcie z mężczyzną czy kobietą.

Każde leczenie należy rozpocząć od postawienia właściwej diagnozy. Taką diagnozę uzyska Pani w gabinecie psychoterapeuty. Jeśli zostanie u Pani stwierdzona depresja, terapeuta prawdopodobnie skieruje Panią do psychiatry, w celu przepisania odpowiednich leków. Leczenie depresji bowiem biegnie dwutorowo, czyli za pomocą farmakoterapii i psychoterapii jednocześnie.

Pozdrawiam serdecznie.