Jak wygląda badanie skóry głowy w kierunku grzybic?

Jak wyglada badanie skory glowy w kierunku grzybic ?,,,tz. Badanie mikroskopowe i mikrobiologiczne ,,,,??? Trichogram lub trichoscan ? Wypadaja mi wlosy natarczywie i lamia sie okropnie szczegolnie przy skorze sa suche,,, Chcialabym zapytac ile taki test kosztuje i gdzie moge go zrobic? Mialam robions mikroskopowe badanie krwi, wykryto grzyba candida, teraz sprawdzalam juz nie mam 2 lata walczylam. W pochwie mialam wykryto, ale tez juz nie mam. Martwie mnie te wlosy teraz, okropnie mi wypadaja

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Trichogram jest standardową metodą badania włosów głowy na podstawie oceny ich korzeni w mikroskopie świetlnym. Badanie polega na wyrwaniu kilku niewielkich kępek (ogółem 50-60 włosów) z okolicy o największym przerzedzeniu. Ocena stanu korzeni pozwala na określenie mechanizmu łysienia i nasilenia wypadania. Grzybice głowy mogą mieć różny przebieg i dawać różne objawy. Wyróżniamy trzy główne rodzaje grzybic, z których ostania praktycznie już nie występuje w Polsce: grzybicę drobnozarodnikową, strzygącą i woszczynową.