Jak wygląda bilans 13-latka?

Witam. Mam pytanie na temat jak wygląda bilans trzynastolatka? Co oni będą robić ? Wiem, że będą warzyć i mierzyć, sprawdzać kręgosłup, odsłuchiwać stetoskopem. Czy coś jeszcze? Będą też sprawdzali narządy płciowe i owłosienie łonowe u chłopców? Mój syn się bardzo boi, bo wyczytał w internecie coś na ten temat. Proszę o odpowiedź.

Lek. Paweł Szadkowski

Wszystko zależy od lekarza, który będzie przeprowadzał badania. Najczęściej zbiera się krótki wywiad na temat stanu zdrowia, mierzenie, ważenie, badanie kręgosłupa, gardła, płuc, serca i brzucha. Jeśli chodzi o badanie narządów płciowych, czasem lekarz sprawdza, czy jądra są obecne w mosznie i czy wszystko jest w porządku. Rozumiem, że syn się boi, ale jest to ważne badanie. Niestety świadomość chłopców na temat nowotworów jąder jest bardzo mała, a taka ocena przez lekarza pomaga wykryć np. wczesne stadia. Ponadto przy braku obecności jąder w mosznie daje szansę na leczenie i zapobieganie całkowitej bezpłodności. Proszę porozmawiać z synem, niech wie, że takie badanie może się odbyć i że nie jest to nic złego i strasznego. Dla lekarza to codzienność, a jest wykonywane dla dobra dziecka, nie przeciwko niemu.