Jak wygląda plamienie implantacyjne?

Witam! Chciałabym się dowiedzieć, jak dokładnie wygląda plamienie implantacyjne. Głównie chodzi o to, że 8.12. miałam miesiączkę, trwała ok. 6 dni (cykl ok. 28 dni). Do wytrysku doszło 17.12., pękła prezerwatywa i doszło do wytrysku. Z tego co obliczyłam, były dni płodne, jakoś 5 -6 dni po stosunku miałam obfity śluz. Nigdy nie widziałam u siebie tak dużo. 9 dni po, czyli dzisiaj rano, zaobserwowałam śluz brązowy, ciemny kolor, jest go dość sporo, takie plamki. Kolor tak jak ostatnie dni miesiączki. Co to oznacza? Czy zaszłam w ciążę? Od paru dni mam zachwianie równowagi. Kręci mi się w głowie, ale to dziwne uczucie. Proszę mi napisać, kiedy powinnam zrobić test i co oznacza to plamienie? Pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Zawroty głowy nie są objawem specyficznym dla ciąży. Test powinna Pani wykonać najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki, jeśli się ona nie pojawi. Może Pani wtedy również wykonać test z krwi, czyli badanie stężenia betaHCG we krwi, które jest pewniejsze niż standardowy test z moczu, daje wynik pozytywny już po ok. 10 dniach od zapłodnienia.
Okres płodny wyznacza się nie tylko na podstawie obliczeń, ale również m.in. obserwacji śluzu. Przypuszczam, że do owulacji doszło u Pani właśnie w okresie, kiedy obserwowała Pani obfity śluz szyjkowy. Plemniki żyją i zachowują zdolność do zapłodnienia w drogach rodnych kobiety zwykle ok. 3 dni (choć teoretycznie mogą aż do 7). Trudno ocenić, czy obserwowane przez Panią plamienie wywołane jest zagnieżdżaniem się (implantacją) zarodka. Krwawienie implantacyjne może mieć zróżnicowany charakter. Zwykle jest to skąpa jasnoczerwona lub brązowa wydzielina. Plamienie może być też spowodowane zbliżającą się miesiączką lub zupełnie innymi przyczynami, jak zaburzenia hormonalne, mięśniaki macicy czy polip szyjki macicy. Jeśli wykluczy Pani ciążę a objaw ten będzie występował również w kolejnych cyklach, powinna Pani udać się do ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie!