Jak wygląda porada seksuologiczna?

Czy psycholog(seksuolog), certyfikowany seksuolog kliniczny, psycholog (seksuolog) biegły sądowy nie posiadający wykształcenia lekarskiego ma prawo do : badania fizykalnego czy tylko rozmowy, badania narządów płciowych, badania przy rozebraniu się, wypisania recepty, opiniowania z obserwacji ciała, wyglądu ciała, badania seksuologicznego, zlecić badania i dokonać analizy laboratoryjnej, fizykalnej, obrazowej ?

Witam Panią,

Według obowiązujących w Polsce wytycznych - osoba z wykształceniem psychologicznym, mimo posiadania certyfikatu seksuologa klinicznego oraz biegłego sądowego nie ma prawa do przeprowadzenia badania lekarskiego gdyż nie ma wykształcenia medycznego. Jednak czasem zdarzają się takie sytuacje, że osoba z wykształćeniem medycznym (lekarz), ukończy także studia psychologiczne i wtedy posaida uprawnienia do posługiwania się tytułem psychologa (warto to wyjaśnić).
Osoba bez wykształcenia medycznego i aktywnego prawa wykonywanai zawodu lekarza nia ma prawa do cyt. "badania fizykalnego (...), badania narządów płciowych, badania przy rozebraniu się, wypisania recepty, opiniowania z obserwacji ciała, wyglądu ciała, badania seksuologicznego, zlecić badania i dokonać analizy laboratoryjnej, fizykalnej, obrazowej".

Pozdrawiam!

Dzień dobry,

WYŁĄCZNIE osoba, która jest lekarzem może badać fizykalnie pacjenta i zlecać stosowne badania (oraz je interpretować).
Psycholog, który również jest certyfikowanym seksuologiem klinicznym (przez Polskie Tow.Seksuologiczne) lub biegłym sądowym - NIE MA takich uprawnień.