Jak wygląda przebieg laparoskopii potworniaka jajnika?

Jak wyglada przebieg laparoskopi potworniaka jajnika? Mam 29 lat, potworniak na prawym jajniku 7/5 cm. Proponują mi laparoskopię. Czy taki wymiar narośli jest do operacji czy do laparoskopi? Czy trzeba się zupełnie rozbierać do laparoskopi/ ew. operacji? Po porostu chce się psychicznie przygotować bo będę miała to wykonywane niestety nie w Polsce, gdzie nie znam języka a chciałabym wiedzieć wcześniej co i jak.

Lek. Paweł Szadkowski

Zabiegi laparoskopowe są zwykle preferowane przy takich zabiegach, a wskazania/przeciwwskazania do takiego zabiegu (lub zabiegu metodą klasyczną) ocenia lekarza prowadzący. Najczęściej pacjenci są nadzy ponieważ jest to wymagane przy odkażaniu skóry do operacji (i zachowania zasad aseptyki), ale w czasie transportu na blok i na ile to możliwe do czasu operacji pacjent jest przykryty 'narzutą', czy innym materiałem. Procedury zależą też od ośrodka, w którym będzie pani operowana i mogą się nieco różnić. W razie wątpliwości najlepiej więc o informację prosić lekarza prowadzącego.