Jak wyjść z uzależnienia od pornografii?

Witam, jestem Michał, mam 18 lat. Od jakiegoś czasu pojawiły się u mnie problemy z erekcją. Masturbuję się od 12. roku życia i początkowo nie miałem z tym większych problemów. Jednak od dwóch lat zacząłem wykorzystywać każdą wolną chwilę na masturbację i pornografię. Od kilku miesięcy zauważyłem wyraźny spadek popędu seksualnego (nie podnieca mnie pornografia, brak porannej erekcji). Erekcja następuje dopiero, gdy sam zacznę się masturbować, ale muszę to robić bardzo szybko, inaczej penis robi się miękki. Mimo kłopotów z erekcją w dalszym ciagu nie mogę się uwolnić od uzależnienia! Udaje mi się to co najwyżej na kilka dni... Staram się zająć innymi sprawami, ale nie mogę przestać o tym myśleć. Przestały mnie cieszyć dawne pasje, moje życie towarzyskie praktycznie nie istnieje, mam kłopoty z nauką. Czy jeśli uda mi się uwolnić od uzależnienia, moja erekcja wróci do normy? Czy też uzależnienie pozostawi po sobie trwały ślad? Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję za odpowiedź...

Lek. Marcin Buczek

Z uzależnieniem od masturbacji i pornografii jest jak z każdym innym uzależnieniem. Z czasem rozwija się odporność na czynnik uzależnienia i potrzebny jest coraz to silniejszy bodziec. Długotrwała abstynencja powinna przywrócić Pana funkcje seksualne do normy.

Niestety, z tego co Pan pisze, wynika, iż sprawa jest poważna i prawdopodobnie nie obejdzie się bez pomocy psychologa/psychiatry, specjalizującego się w terapii uzależnień. Aby znaleźć pomoc, można skorzystać z telefonu zaufania - tam powinni podać adres najbliższego ośrodka mogącego Panu pomóc (nie wiem skąd Pan pochodzi). Ewentualnie u lekarza rodzinnego może Pan poprosić o skierowanie do psychiatry/psychologa.