Jak wyliczyć dni płodne ?

Witam. Mam 17 lat. od 3 miesięcy staramy sie z chłopakiem o dziecko. Niestety nic z tego nie wychodzi. Mam nie reguralne miesiączki, dlatego nie wiem jak wyliczyć dni płodne. Podam zapis z ostatnich 6 miesięcy, a więc : Marzec - 05 Kwiecień -04 Kwiecień - 29 Maj - 25 Czerwiec - 21 Lipiec- 18 Sierpień - 18 Kiedy teraz przypadną dni płodne ? Jak je wyliczyć ? ( wiem że cykl zaczyna sie pierwszego dnia krwawienia) tylko nie wiem czy wyliczać z dniem 18 sierpnia czy dopiero od 19 ? Bardzo chce mieć dziecko, czy są jakieś sposoby pomagające w zajściu w ciąże? Czy kwas foliowy lub olejek z wiesiołka faktycznie są skuteczne ? Z góry dziękuje za odp.

KOBIETA, 17 LAT ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania

Witam! Fakt, że nie może Pani zajść w ciążę (choć 3 miesiące to na razie zbyt krótki okres aby wyrokować o problemach w tej kwestii), może wynikać z faktu, że nie dojrzała jeszcze Pani do tego w pełni fizycznie. Warto też wiedzieć, że ciąża w tak młodym wieku wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powikłań (poród przedwczesny, anemia, stan przedrzucawkowy, wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu, infekcja dróg moczowych, małowodzie, trudności w czasie porodu- większe ryzyko cięcia cesarskiego). Pani organizm jeszcze się rozwija, potrzebuje składników odżywczych, którymi podczas ewentualnej cąży będzie się Pani musiała "dzielić" z dzieckiem, a to może skutkować problemami zdrowotymi zarówno u Pani, jak i płodu. To, że nie dojrzała Pani jeszcze w pełni płciowo, potwierdza nieregularność miesiączek. Ciąża jednak jest w Pani przypadku jak najbardziej prawdopodobna i możliwe też że będzie przebiegać bez powikłań. Przedtem powinna Pani udać się do ginekologa, aby wykonać szereg badań.
Pierwszym dniem cyklu jest pierwszy dzień miesiączki (a więc w przypadku obecnego cyklu- 18 sierpnia). Kwas foliowy w dawce 0,4 mg na dobę zdecydowanie powinna Pani przyjmować, jednak nie jest to sposób na zwiększenie szansy zajścia w ciążę, a bardzo skuteczna metoda zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia wad cewy nerwowej u płodu. Należy go przyjmować co najmniej miesiąc przed zajściem w ciążę i przez pierwsze 3 miesiące po zapłodnieniu. W praktyce, jeśli istnieje możliwosć zajścia w ciąże, kobieta powinna go przyjmować cały czas. Olej z wiesiołka jest natomiast przyadtny w przypadku zbyt małej ilości płodnego śluzu szyjkowego. Istnieją metody określania płodnych dni w cyklu. Proszę przeczytać moje odpowiedzi na podobne pytania: /pytania/jak-oblicza-sie-dni-plodne oraz /pytania/kiedy-sa-dni-plodne. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty