Jak wysokie jest ryzyko posiadania przeze mnie wady serca?

Witam. Babcia i dziadek (od strony ojca) oraz ojciec mieli przeprowadzane zabiegi na serce (wszczepiony rozrusznik badz zastawka). Jak wysokie jest ryzyko posiadania przeze mnie wady? Czy powinnam zrobic jakies badania?

Jeżeli choroby Pani Dziadków pojawiły się w późnej dekadzie życia najpewniej są następstwem zmian degeneracyjnych zastawek serca czy tzw rozrusznika serca, czyli są związane z naturalnym procesem starzenia organizmu. Jeżeli natomiast były w rodzinie jakies wady wrodzone tzn od dziecka to należołoby się przebadać.