Jak wytłumaczyć dziecku śmierć bliskiej osoby?

Dobry wieczor.Prosze powiedziec w jaki sposob mam odpowiedziec dziecku ,ktore pyta o dokladny opis smierci mojego brata.Brat popelnil samobojstwo przez powieszenie.Dziecko czesto placze z powodu straty wujka.Z gory dziekuje za odpowiedz.

Witam. Dość trudne pytanie niestety nie napisała pani w jakim wieku jest dziecko a to od tego w dużej mierze zależy jak z dzieckiem rozmawiac. Zastanawiajace jest skad w dziecku chęć poznania dokladnego opisu śmierci bo jesli to jest male dziecko to moze chodzi o sam opis faktu smierci w odniesieniu do wszystkich ludzi a nie opisu okolicznosci smierci wujka. Prosze uzupełnić pytanie a wtedy może latwiej bedzie mi udzielic odpowiedzi. Pozdrawiam

Najpierw zastanowiłbym się co prowokuje Pani dziecko do zadawania pytań o szczegóły. Moim podejrzeniem jest, że za jego pytaniem może się kryć chęć zrozumienia tego czym jest śmierć oraz komu ona zagraża (np. czy zagraża Państwu lub jemu samemu) Zapytałbym więc dziecka po co chce znać te wszystkie szczegóły a następnie skomponowałbym odpowiedź raczej w tym kierunku. Jeśli jednak chce Pani znać najlepszy możliwy sposób, to sugeruję konsultację u psychologa dziecięcego. Każde dziecko jest inne a różnice w przeżywaniu różnych tematów przez dzieci można wyłapać tylko w kontakcie osobistym.

http://gabinetzmian.pl

Wiek dziecka zasadnicza sprawa. Wtajemniczanie dziecka w trudne sprawy rodzinne jest niepotrzebne. Wujek wyjechał w daleką podróż z której długo nie wróci. Swoją drogą beznadziejnie kruche to życie.