Jak wzmocnić organizm po przyjęciu antybiotyku?

Witam, Chciałabym sie dowiedzieć jak mozna wzmocnić organizm po antybiotykach? Czy w trakcie antybiotyku można zażywać witaminy? Nie lubie brac leków, a antybiotykow w szczególności wręcz moge stwierdzić ze sie ich boję, jak na złości w ostatnich niecałych 2 miesiącach brałam juz 3 różne lecz to byly krótkie serie. 1szy 5 dni, 2gi jedna dawka w kroplowke, 3ci 5 dni. Ulotki okropnie straszą. Czy rzeczywiście działania niepożądane moga być tak fatalne w skutkach jak opisują to na ulotkach? Z gory dziękuję za wyjaśnienie.

Lek. Paweł Szadkowski

Nie podała Pani, z jakiego powodu musiała przyjmować aż trzy różne antybiotyki. W trakcie antybiotykoterapii można stosować witaminy. Jeśli nie ma Pani zaburzeń odporności, organizm sam odbuduje florę bakteryjną po zakończeniu kuracji, ewentualnie może Pani stosować probiotyk podczas leczenia - Enterol. W ulotkach producenci muszą podać wszystkie możliwe działania niepożądane, zazwyczaj jednak żadne z nich nie występuje. Nie podała Pani, jakie antybiotyki stosuje, więc ciężko powiedzieć dokładnie, jakie jest ryzyko działań niepożądanych w tym przypadku.