Jak zachęcić tatę do odchudzania?

Chciałbym się dowiedzieć jak mogę zachęcić mojego tatę do odchudzania. Waży 115 kg przy wzroście ok 170 cm. Ciągle wymiguje się od ćwiczeń, tym że jest gruby i po prostu nie może. Dodam, że przeszedł operację kolana. Jakie ćwiczenia byłyby najodpowiedniejsze dla mojego taty?
ponad rok temu

Chciałbym się dowiedzieć jak mogę zachęcić mojego tatę do odchudzania. Waży 115 kg przy wzroście ok 170 cm. Ciągle wymiguje się od ćwiczeń, tym że jest gruby i po prostu nie może. Dodam, że przeszedł operację kolana. Jakie ćwiczenia byłyby najodpowiedniejsze dla mojego taty?

Witam,

Myślę, że powinna Pani zrobić dwie rzeczy:
1. poprosić tatę, żeby udał się do lekarza i wyjaśnił przyczynę nadmiernej masy ciała (być może przyczyną jest jakaś choroba, np. niedoczynność tarczycy)
2. poprosić, aby skorzystał z porady fizjoterapeuty przy doborze ćwiczeń.

Bez dokładnej znajomości choroby Pani taty i efektów/konsekwencji operacji nie jestem w stanie pomóc, a tym bardziej nie chciałabym zalecić czegoś, co mogło by pogorszyć Jego stan zdrowia.

Pani Tata powinien wybierać:
1. mięso, nabiał - odtłuszczone;
2. napoje - bez dodatku cukru;
3. warzywa - bez ograniczeń;
4. owoce - z ograniczeniem do 1 porcji dziennie ( w diecie odchudzającej);
5. tłuszcze - jeśli margaryny, to typu "light", unikamy smażenia, oleje i oliwę dodajemy jako dodatek (niewielki) do sałatek i surówek;
6. węglowodany - złożone, czyli zawarte w pieczywie pełnoziarnistym, ciemnym, w razowym makaronie, brązowym ryżu i gruboziarnistych kaszach; należy natomiast unikać węglowodanów prostych, które występują w: białym pieczywie, chipsach, łakociach, fast-foodach.

Wyeliminować powinien: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast-foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Pozdrawiam