Jak zajść w ciążę po poronieniu?

Witam,
mam na imię Beata, mam 20 lat, poroniłam w 11 tygodniu w 2007 r., od ponad roku staram się o dziecko z moim partnerem i nic.
Okres mam nieregularny, podczas okresu bardzo boli mnie brzuch, a w wyniku ze szpitala jest napisane, że to jest poronienie chybione, nie mam pojęcia co to znaczy. W szpitalu spotkałam się z takimi nieprzyjemnościami, że to szok i nie miał kto mi tego wytłumaczyć, a jeszcze stwierdzili mi, że mam nadżerkę.
Czy powinnam się martwić, a może muszę jakieś badania zrobić, proszę mi pomóc.
Z góry dziękuję,
Beata

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Poronienie chybione to inaczej poronienie zatrzymane, kiedy dziecko obumiera i nie zostaje wydalone z macicy. Konieczne jest wtedy wykonanie zabiegu łyżeczkowania. Bolesne miesiączki mogą wskazywać na owulacyjne cykle, choć ich nieregularność świadczy o zaburzeniach hormonalnych, które z pewnością nie ułatwiają zajścia w ciążę.
Najczęstszą przyczyną wczesnych strat ciąży są defekty genetyczne zarodka, powstające zupełnie przypadkowo.
Ponad 80 proc. kobiet po poronieniu udaje się donosić szczęśliwie kolejną ciążę.
Po roku bezowocnych starań powinna Pani jednak poszukać lekarza ginekologa, które podejmie się diagnostyki i ewentualnego leczenia niepłodności. Warto, żeby był to lekarz specjalizujący się, czy mający dużą praktykę w leczeniu niepłodności.
Czeka Panią szereg badań i ewentualna terapia hormonalna bądź zabiegowa, w zależności od zdiagnozowanych przyczyn niepłodności (o ile problem z płodnością zdiagnozowany zostanie po Pani stronie, a nie partnera).
Proszę jednak pamiętać, że czasem nawet całkiem zdrowe pary muszą starać się ponad rok, nim uda się im doprowadzić do poczęcia. Warto również, by zapoznała się Pani z metodami rozpoznawania własnej płodności (wstępnie opisałam to tutaj).
Pozdrawiam serdecznie!