Jak zapanować na swoimi emocjami?

Witam. Mam 18 lat i od pewnego czasu martwię się, bo dzieję się ze mną coś dziwnego. Kiedyś byłam bardzo opanowaną osobą, lecz ostatnio zauważyłam, że nie panuje nad swoimi emocjami. Często się denerwuję. Bez powodu chce mi się płakać i bywają takie chwile, kiedy wydaje mi się, że jestem samotna i nikogo nie obchodzi moje istnienie, co jest dziwne, ponieważ mam cudownego chłopaka. On chce dla mnie jak najlepiej, ale ja często widzę jakiś problem. Jednym słowem wyszukuje dziury w całym. Mam napady płaczu z byle powodu i nie potrafię się uspokoić. Na co dzień jestem osobą towarzyską. Lubię spotykać się ze znajomymi i miło spędzać czas w otoczeniu ludzi. Im więcej jest ludzi dookoła tym jestem spokojniejsza. Mój problem potęguje się, kiedy siedzę sama w domu i wiem, że mój chłopak pojechał gdzieś beze mnie. Od razu wmawiam sobie, że ma mnie dosyć i nie jestem mu potrzebna. Dodam jeszcze, że miałam ciężkie życie i musiałam szybko stać się samodzielna. Od małego byłam zdana na siebie, ponieważ rodzice dużo pracowali. Poza tym trudna sytuacja materialna, utrata ojca, problemy matki, które odbijały się na mnie, samotność i odizolowanie się od innych. Kiedyś byłam nieśmiałą osobą, ale w tej chwili to uległo zmianie, ale to, że stałam się towarzyska, ciągnie za sobą wiele kłótni z mamą, które także są przyczyną mojego stresu. Zawsze bardzo się denerwuje, ilekroć ona podnosi na mnie głos. Dodam jeszcze, że odczuwam ból w okolicach klatki piersiowej, kiedy się zdenerwuję. Proszę o pomoc, bo nie wytrzymuje już takiego życia. Muszę coś zmienić. Agnieszka.
18 LAT ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Pani Agnieszko,

Ma Pani dużą świadomość tego, jakie wydarzenia i w jakim stopniu wpłynęły na Pani obecne życie emocjonalne. Myślę, że jest w Pani dużo uczuć związanych z trudnymi doświadczeniami z przeszłości, jak też z obecnej sytuacji, na przykład z konfliktów z mamą. Objawy somatyczne, których Pani doświadcza podczas kłótni, świadczą o tłumieniu emocji, o tym, że są bardzo silne i trudno jest je Pani wyrazić.

Proponowałabym Pani umówić się na spotkanie z psychologiem, a najlepiej podjąć psychoterapię. Dzięki temu przepracuje Pani przyczynę trudności, a to pozytywnie odbije się na wszystkich płaszczyznach Pani życia, również na relacji z Pani chłopakiem.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!