Jak zapanować nad napadami lęku?

Witam, jestem 26-letnią kobietą. Od kilku dni zauważam u siebie napady lęku. Ostatnio stało się to w nocy i teoretycznie nie było spowodowane żadnym czynnikiem zewnętrznym. Odczuwałam bardzo szybkie bicie serca, spłycony oddech i duszność. Musiałam wstać, ponieważ nie mogłam nadal leżeć w łóżku. Stan ten ustąpił po kilku minutach. W ciągu dnia jestem zdenerwowana, choć też nie mam ku temu żadnych konkretnych powodów. Mam nadzieje, że jest to związane ze zmianą sytuacji życiowej. Miesiąc temu wróciłam z zagranicy, jestem na etapie szukania pracy. Bardzo też zależy mi na moim chłopaku, ale mam ogromne wątpliwości co do tego związku. Pozdrawiam serdecznie

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Zgadzam się, iż opisywane przez Panią stany mogą być wynikiem choroby, bardzo możliwe, że jest to tzw. zaburzenie lękowe z napadami lęku (lęk paniczny). Może być to bezpośrednio związane z Pani sytuacją życiową, lub też sytuacja życiowa może nasilać występujące wcześniej zaburzenia. Wymaga to oceny przez lekarza psychiatrę. Zachęcam do rozmowy z lekarzem, nie ma na co czekać. Jeżeli jest to pierwotne zaburzenie lękowe, raczej samo nie ustąpi, a wcześnie rozpoczęte leczenie oznacza wcześniejszy efekt i ulgę dla Pani.

Pozdrawiam