Zapytaj lekarza

1 , 0 3 7 , 0 5 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak zapanować nad napadami lęku?

Witam, jestem 26-letnią kobietą. Od kilku dni zauważam u siebie napady lęku. Ostatnio stało się to w nocy i teoretycznie nie było spowodowane żadnym czynnikiem zewnętrznym. Odczuwałam bardzo szybkie bicie serca, spłycony oddech i duszność. Musiałam wstać, ponieważ nie mogłam nadal leżeć w łóżku. Stan ten ustąpił po kilku minutach. W ciągu dnia jestem zdenerwowana, choć też nie mam ku temu żadnych konkretnych powodów. Mam nadzieje, że jest to związane ze zmianą sytuacji życiowej. Miesiąc temu wróciłam z zagranicy, jestem na etapie szukania pracy. Bardzo też zależy mi na moim chłopaku, ale mam ogromne wątpliwości co do tego związku. Pozdrawiam serdecznie

KOBIETA ponad rok temu

Nerwica - kiedy warto udać się do specjalisty?

Witam serdecznie,

Zgadzam się, iż opisywane przez Panią stany mogą być wynikiem choroby, bardzo możliwe, że jest to tzw. zaburzenie lękowe z napadami lęku (lęk paniczny). Może być to bezpośrednio związane z Pani sytuacją życiową, lub też sytuacja życiowa może nasilać występujące wcześniej zaburzenia. Wymaga to oceny przez lekarza psychiatrę. Zachęcam do rozmowy z lekarzem, nie ma na co czekać. Jeżeli jest to pierwotne zaburzenie lękowe, raczej samo nie ustąpi, a wcześnie rozpoczęte leczenie oznacza wcześniejszy efekt i ulgę dla Pani.

Pozdrawiam

Psychiatra, pracuje na Oddziale Chorób Afektywnych II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy