Jak zapewnić ciągłość antykoncepcji?

Witam, chodzi o antykoncepcję. Z powodu nieuwagi źle przyjęłam tabletki. Nie wiem, czy dobrze zrobiłam, ale zaprzestałam je brać mając jeszcze 6 ostatnich tabletek w blistrze, zrobiłam sobie przerwę. Jest 4 dzień i jak na razie nie mam jeszcze miesiączki, powinnam coś z tym zrobić czy cierpliwie czekać? Pozdrawiam

KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Lek. Marta Hat
71 poziom zaufania

Witam!

Postępowanie zależy od rodzaju tabletek antykoncepcyjnych. Zazwyczaj, aby zapewnić ciągłość antykoncepcji należy zastosować do jednego z dwóch możliwych sposobów.

  • Pierwszy:

Należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę (nawet jeśli oznaczałoby to przyjęcie dwóch tabletek jednocześnie). Kolejne tabletki należy stosować według kolejności z opakowania. Należy pominąć 7-dniową przerwę i po zakończeniu tabletek rozpocząć stosowanie nowego blistra.

  • Drugi sposób:

Należy zrobić 7- dniową przerwę w przyjmowaniu tabletek począwszy od dnia, w którym tabletka została pominięta. Po 7 dniach (lub mniej) należy rozpocząć nowe opakowanie - >czyli tak jak Pani zrobiła. Dla pewności należy odnieść się do ulotki preparatu.

Pozdrawiam

Pracownik Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty