Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 7 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak zapomnieć o zdradzie męża?

Witam! Jestem kobietą i mam 40 lat. Dwa lata temu zostałam zdradzona przez męża. Wybaczyłam mężowi zdradę, ale od tego czasu nie umiem poradzić sobie z emocjami. Nie rozumiem, co się ze mną dzieje. Jeszcze rok temu myślałam, że zwyciężyłam, zapomniałam, a teraz wspomnienia mnie zabijają. Ciągle wracam myślami do tamtych wydarzeń: jak dawałam się poniżać, jak żebrałam o miłość, jak próbowałam popełnić samobójstwo, jak udawałam przed światem, że jestem szczęśliwa. Od czasu zdrady męża na niczym mi nie zależy, nie mam marzeń, planów. Czasami mam wrażenie, że poprzez swoją zdradę mąż zabił jakąś cząstkę mnie. I to co mnie najbardziej przeraża: w razie najmniejszego niepowodzenia żałuję, że żyję, że wtedy stchórzyłam. Często, patrząc na męża, zastanawiam się, czy on jest teraz szczęśliwy, czy żałuje, że wybrał mnie. Sama nie mam odwagi zadać mu tych i wielu innych pytań. Muszę napisać, że mąż bardzo się stara, udowadnia mi na każdym kroku, że mnie kocha. Niestety nie umiem się z tego cieszyć, zresztą nic mnie nie cieszy. Czuję się, jakbym żyła w próżni. Zastanawiam się, czy to początki depresji, czy tylko złe wspomnienia? A może, pomimo że tak bardzo kocham męża, nie wybaczyłam mu zdrady?

KOBIETA, 40 LAT ponad rok temu

Pierwsze wrażenie a dłuższe poznanie

Mgr Joanna Żur-Teper
60 poziom zaufania

Witam,
zdrada w małżeństwie jest bardzo trudnym doświadczeniem, może być niszcząca dla związku. Jednak wiele par ma za sobą takie doświadczenia i udało im się ponownie zbudować relację opartą na miłości i zaufaniu. Nie mniej wymaga to od obojga partnerów wiele pracy i odwagi, żeby ponownie spróbować. Pomimo tego, iż wybaczyła Pani mężowi zdradę, pozostały wątpliwości i niepokój. Rozumiem, że od tego zdarzenia minął rok, jest to niewiele czasu na zagojenie ran, które są bardzo głębokie i bolesne.
Symptomy, które Pani opisuje wiążę właśnie ze zdradą, dlatego uważam, że warto porozmawiać z mężem o tym, jak Pani się czuje, powiedzieć o swoich wątpliwościach. Niezbędna może się okazać terapia małżeńska, pomoże ona poradzić sobie ze zdradą i pozwoli odnaleźć przyczyny. Z pewnością również wpłynie na poprawę komunikacji w Państwa związku. Będziecie mieli okazję zwrócić większą uwagę na to, co było nieprawidłowe i jak to zmienić. Jeśli oboje zdecydowaliście, że nadal będziecie razem, takie wspólne doświadczenie może być cementujące dla Waszego związku.

Psycholog, seksuolog, psychoterapeuta.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy