Jak zdrowo jeść, żeby nie przytyć, tylko utrzymać wagę?

Mam 17 lat, 168 cm wzrostu i ważę 52 kg. Podobno mam lekką niedowagę. Nie martwi mnie to aż tak bardzo, ale mam inny problem. Otóż od września chodzę na siłownię 5 razy w tygodniu na 1 godzinę. Na początku ważyłam 64 kg i teraz, kiedy schudłam, chciałabym utrzymać wagę. Ale zauważyłam, że na klatce piersiowej (na dekolcie) widoczne są żebra. Nie wiem, jak się tego pozbyć, bo na siłowni nie robiłam ćwiczeń na klatkę piersiową. A może powinnam? Od dawna też nie miałam miesiączki i dziwnie się z tym czuję. Dlatego proszę o pomoc. Chciałabym wiedzieć, jak powinien wyglądać mój przykładowy jadłospis żeby utrzymać wagę i żeby miesiączka wróciła. I co ćwiczyć, żeby żebra na dekolcie przestały być widoczne?

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witaj!

Żebra widoczne na klatce piersiowej są wynikiem spadku masy ciała i mogą być jednym z pierwszych objawów niedowagi. Bardzo niepokojący jest również zanik miesiączki. Proponowałabym Ci skonsultować problem z lekarzem. W Twoim wieku tak radykalne odchudzanie jest niezdrowe. Poza odpowiednią dietą powinnaś zadbać o umiarkowany wysiłek fizyczny. Siłownia 2 - 3 razy w tygodniu wystarczy, abyś zachowała dobrą kondycję, nie powinnaś przeciążać organizmu w przypadku niedowagi.

Spróbuj udać się na spotkanie z dietetykiem, który ustali dla Ciebie indywidualną, optymalną do Twoich potrzeb i upodobań żywieniowych dietę. Przestrzegaj również zasad zdrowego żywienia, o czym pisaliśmy np. tutaj:

http://portal.abczdrowie.pl/piramida-zdrowego-zywienia.

Pozdrawiam serdecznie