Jak zdrowo przytyć przy niedowadze?

Mam 16 lat, 170 cm wzrostu i ważę 48 kilo. Miesiączki nie mam od 2 miesięcy. Wcześniej zdarzało się, że nie jadałam nic przez 3-4 dni. A czasami kromkę chleba na dzień. Teraz staram się jadać regularnie: śniadanie, obiad i kolacja, ale boję się jeść w między czasie. Jaka jest prawidłowa waga dla mojego wzrostu? I co mam zrobić, żeby przytyć? Czy konieczna jest konsultacja z psychologiem?

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie,

Rzeczywiście masz sporą niedowagę, a prawidłowa waga dla Twojego wzrostu to conajmniej 55 kg. Aby rozwiązać problem z jedzeniem powinnaś udać się do psychologa, który zajmuje się terapią zaburzeń odżywiania. Natomiast zanik miesiączki jest bardzo niepokojącym objawem, dlatego dobrze skonsultować się również z lekarzem psychiatrą.

Dobrze, że uświadamiasz sobie problem, teraz należy znaleźć jego przyczynę i podjąć odpowiednie kroki, abyś przybrała na wadze i mogła się cieszyć zdrowym i szczęśliwym życiem. Czego też serdecznie Ci życzę. Spróbuj również zapoznać się z zasadami zdrowego odżywiania się. Pozdrawiam i jeszcze raz namawiam do wizyty w poradni. Trzymam kciuki!