Jak zinterpretować opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej?

Witam! Jak można zinterpretować opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej brzmiącą: ,,sprawność umysłowa kształtuje się na poziomie bardzo wysokim. Sfera percepcyjne-motoryczna jest lepiej rozwinięta od słowni-pojęciowej. Bardzo dobrze wykształcone są takie funkcje jak myślenie abstrakcyjne i logiczne, pamięć słuchowa bezpośrednia, integracja wzrokowo- ruchowo- przestrzenna". Opinię otrzymałam będąc w gimnazjum, parę lat temu. Czy można na jej podstawie ocenić IQ? Pozdrawiam!

Witam!
Otrzymała Pani opinię świadczącą o wysokich możliwościach intelektualnych, z tym że wykonywanie zadań ( sfera percepcyjno-motoryczna) była wtedy lepiej wykształcona, niż sfera słowna (językowa).
Innymi słowy lepiej Pani rozwiązywała problemy, które przed Panią postawiono, niż opisywała słowami pojęcia, symbole, sytuacje.
Opinia mówi także, że w trakcie badania stwierdzono u Pani świetnie rozwinięte funkcje wzrokowo-przestrzenne, np. analizowanie układu figur, ocenianie odległości, obracanie figur, brył w wyobraźni.
W momencie wydawania opinii dysponowała Pani dobrą pamięcią słuchową bezpośrednią, co w praktyce oznacza umiejętność wykonywania poleceń, wykorzystywanie w praktyce wskazówek słownych.
Wg. opinii potrafiła Pani łaczyć fakty,ntrafnie wyciągać, wnioski, pracować na materiale symbolicznym ( np. rozwiązywanie działań matematycznych,)
Tylko pozazdrościć :)
Pozdrawiam, JPluta

Dzień dobry,
Miała Pani prawdopodobnie wykonany test inteligencji, otrzymany wynik to IQ. Uzyskała Pani bardzo wysokie wyniki, które są rzadkością! Gratuluję! Proszę wykorzystać ten potencjał, który w Pani drzemie.
Sfera percepcyjna to postrzeganie, dostrzeganie bodźców. Sfera motoryczna dotyczy ruchu. Myślenie abstrakcyjne to myślenie oparte na pojęciach, terminach. Logiczne - dostrzeganie zwiazków, przyczyn, dedukcja. Pamięć słuchowa bezpośrednia -to ile jest Pani w stanie na bieżąco/na świeżo zapamiętać. Integracja, czyli to jak Pani uspójnia docierające do Pani różne bodźce. Te wszystkie są u Pani wyjątkowo dobrze rozwinięte.
Inteligencja ogólna jest raczej stała, ale jeśli chce Pani zobaczyć aktualne wyniki, jak najbardziej można ponowić badania. Można to także zrobić pod kątem predyspozycji zawodowych w poradni.
Powodzenia!

Przez specjalistę tak, tego, który ja wykonywał wówczas dla rozwoju adekwatnego też wówczas.Do oceny obecnego poziomu inteligencji zalecam ponowienie badania, jeśli jest pani tym zainteresowana.