Jak zinterpretować wyniki 62-latka?

Witam serdecznie. Z góry dziękuj za odpowiedź. Proszę o zinterpretowanie wyników mojego taty. Ma 62 lata, miesiąc temu przeszedł zawał serca. Przy wypisie z oddziału kardiologii zalecono przeprowadzenie diagnostyki gruczołu krokowego. Wykonaliśmy USG: Pęcherz moczowy słabo wypełniony. Gruczoł krokowy powiększony o orient. wymiarze 56x55 mm. Dodatkowo wykonaliśmy badanie PSA (1,46 ng/ml) oraz CRP (1,47 mg/l), reszta wyników w normie (morfologia, układ krzepnięcia, jonogram), mocz - czysty. Chciałbym nadmienić, że tata nie odczuwa na razie żadnych dolegliwości przy oddawaniu moczu, nigdy do tej pory nie pojawiło się krwawienie. Proszę o wyjaśnienie wszystkich przedstawionych wyników. Jacek

ponad rok temu

Lek. Marcin Buczek

Szanowny Panie,

prostata Pana ojca jest powiększona, ale brak objawów oraz niski wynik badania PSA, nie skłaniają do dalszej diagnostyki. Jeżeli Pana ojciec ma ochotę, może brać profilaktycznie ziołowe leki na przerost prostaty. Dobrze byłoby ponownie zrobić badania za około 6-12 miesięcy.