Jak zmienić moją dietę aby chudnąć?

Witam, Mam 17lat i od ponad dwóch lat próbuję bezskutecznie schudnąć. Dwa lata temu przy wzroście ok 183cm ważyłem 82kg i wówczas postanowiłem zacząć zdrowo się odżywiać. Nie wyeliminowałem z mojej diety niczego, ale znacznie ograniczyłem ilość zjadanego mięsa, masła. Nie piję mleka, przestałem jeść twarde sery itp. Zamiast tego codziennie zjadam ogromne porcje warzyw i owoców. Do tego zacząłem ćwiczyć. Na początku schudłem do 78kg jednak później moja waga zaczęła znów rosnąć. W październiku tego roku przy wzroście 188cm ważyłem 88kg, a dziś nadal 188cm ale waga ok 100kg. Zupełnie nie wiem czym spowodowany jest tak nagły przyrost wagi. Dodatkowo od zawsze towarzyszyło mi ogromne pragnienie np. dziś wypiłem 3,5l wody cytrynowej arctic niegazowanej 2l pepsi i ok0,5l soku +zupa i inne płyny w jedzeniu. Przez wakacje chciałbym stracić przynajmniej 10kg więc proszę o pomoc w doborze odpowiedniej diety.

Witam serdecznie,

Przede wszystkim jeszcze rośniesz więc odchudzanie się w Twoim wieku nie wchodzi w grę. Jeśli teraz ważysz 100kg to faktycznie jest to za dużo, jednak z tego co piszesz nie wynikają jakieś poważne błędy żywieniowe za wyjątkiem jednego:

  • napoje, o których piszesz są kaloryczne. Prawdopodobnie zupełnie nieświadomie dostarczasz wraz z nimi swojemu organizmowi drugie tyle kalorii, które zjadasz.

Radziłabym zamienić soki owocowe, słodzone napoje gazowane oraz wodę smakową na niegazowaną wodę mineralną, ewentualnie z dodatkiem cytryny.

Tym samym zredukujesz swoją dietę o około 1500kcal, co na pewno nie pozostanie bez wpływu na Twoją masę ciała. Myślę, że to w zupełności wystarczy, aby schudnąć. Nie zaszkodzi to Twojemu organizmowi, ponieważ napoje te zawierają praktycznie sam cukier. Jeśli chodzi o soki to o wiele zdrowsza będzie zamiana ich na wodę i dodatkowy owoc w ciągu dnia.

Pozdrawiam